SME

Gašparovič vymenil ministrov

Prezident podľa očakávania prijal demisiu ministra obrany Františka Kašického a do čela úradu namiesto neho vymenoval Jaroslava Bašku.

Na snímke v popredí exminister obrany František Kašický počas príhovoru a vľavo v pozadí nový minister obrany Jaroslav Baška.Na snímke v popredí exminister obrany František Kašický počas príhovoru a vľavo v pozadí nový minister obrany Jaroslav Baška. (Zdroj: TASR)

Prezident Ivan Gašparovič dnes podľa očakávania prijal demisiu ministra obrany Františka Kašického a vymenoval namiesto neho do čela úradu Jaroslava Bašku.

Kašický odstúpil pre aféru s predraženými tendrami na ministerstve. Baška bol dodnes štátnym tajomníkom ministerstva obrany. Obidvoch nominoval do vlády Smer-sociálna demokracia premiéra Roberta Fica.

"Byť ministrom obrany je pre mňa veľkou výzvou," povedal po vymenovaní tridsaťdvaročný Baška, ktorý bude vo vláde najmladším ministrom. Pripomenul, že jeho úrad by mal v tomto roku dokončiť reformu vojenského vysokého školstva a pokračovať v modernizácii armády. Nový minister tiež potvrdil, že chce do budúcna zamedziť prešľapom vo verejnom obstarávaní, ktoré stáli kreslo jeho predchodcu.

VIDEO: Baška si prebral menovací dekrét

VIDEO: Silvia Pňačková

Kašický podal demisiu po tom, čo tlač upozornila na podozrivo drahé súťaže ministerstva. Za odpratávanie snehu, údržbu vojenských objektov a upratovanie mali firmy dostať miliardy korún. Kašický najprv minulý týždeň odvolal zodpovedného ministerského úradníka, po rozhovore s Ficom však nakoniec ohlásil demisiu.

VIDEO: Nový minister obrany chce zabrániť prešľapom pri tendroch

VIDEO: Veronika Šutková

"Mrzí ma, že rezort utŕžil hanbu na základe rozhodnutia časti úradníkov," poznamenal Kašický v Prezidentskom paláci. "Neodchádzam nejakým spôsobom ako porazený, odchádzam so vztýčenou hlavou, prebral som objektívnu zodpovednosť," povedal neskôr pred novinármi. Pripomenul, že dnes nechal tri sporné súťaže na upratovanie a údržbu kasární zrušiť.

Podľa informácií denníka Pravda by sa mal Kašický stať novým veľvyslancom krajiny pri centrále NATO. Kašický to dnes novinárom nepotvrdil ani nevyvrátil. "Rezort je tým, čím som žil," zdôraznil svoj vzťah k armáde a dodal, že jej chce ďalej pomáhať. Baška zas povedal, že jeho prípadnú nomináciu na post veľvyslanca by podporil. Záujem o spoluprácu s Kašickým v budúcnosti potvrdil aj prezident. "Som presvedčený, že Slovensko dokáže využiť vaše schopnosti v oblasti obrany aj na iných miestach," povedal Gašparovič.

Kašický dnes tiež oznámil, že sa už ukončilo vyšetrovanie predražených súťaží. Prípadnú zodpovednosť voči ďalším ministerským funkcionárom chce nový minister vyvodiť až po oboznámení sa s jeho výsledkami. Nevylúčil ani kontroly ďalších verejných súťaží.

Nový štátny tajomník zatiaľ v nedohľadne

Zatiaľ nie je známe, kto nahradí Bašku na poste štátneho tajomníka ministerstva. "Táto otázka je predčasná, nie je rozhodnuté o mene," povedal novinárom Baška.

Od nástupu v júli 2006 sa vo Ficovej vláde vymenili už dvaja ministri. Vlani v novembri nahradila Zdenka Kramplová na čele ministerstva pôdohospodárstva Miroslava Jureňu, ktorý musel odísť pre kontroverzné prevody pôdy v Slovenskom pozemkovom fonde.

Spolupráca s Kašickým bude pokračovať

Predseda vlády Robert Fico sa spolieha na spoluprácu s odstupujúcim ministrom obrany Františkom Kašickým (nominant Smeru-SD) v oblasti bezpečnosti.

Povedal to po dnešnom mimoriadnom rokovaní vlády, ktorého jediným bodom bolo odvolanie štátneho tajomníka ministerstva obrany Jaroslava Bašku z funkcie. Toho vzápätí vymenoval prezident Ivan Gašparovič za nového šéfa rezortu.

Fico si myslí, že teraz nastalo obdobie, kedy je potrebné "utíšiť hladinu, ale určite som mu v mene celej vlády poďakoval," povedal na margo poslednej účasti Kašického na zasadnutí vlády.

V podobnom duchu sa vyjadrili aj ďalší ministri. "Podal som mu ruku, je ho podľa mňa škoda, ale taký je politický život," povedal o Kašickom minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny. Šéfka rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová a minister spravodlivosti Štefan Harabin popriali Kašickému veľa úspechov na ďalšej pracovnej ceste.

Životopis nového ministra obrany

Ing. Jaroslav Baška sa narodil 5. apríla 1975. Vyštudoval (s červeným indexom) odbor elektroenergetika na Elektrotechnickej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline (1998).

V rokoch 1998-2002 pracoval v akciovej spoločnosti Matador v Púchove, najprv na divízii Energetika, v rokoch 1999-2001 ako projektový manažér pre informatiku. V tomto období mal na starosti stratégiu firmy v oblasti využívania informačných technológií a informačných systémov. Bol vedúcim projektu Elektronická interná komunikácia. V rokoch 2001-2002 bol asistentom riaditeľa pre ekonomiku.

V parlamentných voľbách 2002 kandidoval do Národnej rady (NR) SR za politickú stranu Smer a bol členom Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy.

V rokoch 2003-2006 pôsobil ako starosta obce Dohňany. Mandát poslanca za Smer-SD získal aj v parlamentných voľbách 2006, ale si ho neuplatňuje, lebo od júla 2006 je vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR.

Životopis Františka Kašického

Mgr. František Kašický sa narodil 18. novembra 1968. V rokoch 1987-1991 študoval na Vysokej vojenskej pedagogickej škole v Bratislave. V roku 1995 si vzdelanie doplnil štúdiom na Akadémii Bundeswehru pre informácie a komunikáciu. O rok neskôr (1996) urobil rigoróznu skúšku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Absolvoval aj niekoľko študijných pobytov - v Nemecku (1992), pre hovorcov ústredných orgánov štátnej správy v USA (1997), na vojenskom jazykovom inštitúte v Texase v USA (2000-2001). Študoval na Informačnej škole obrany v Marylande (USA-2001), absolvoval špecializačný kurz pre vojenských hovorcov vo Švajčiarsku (1996) a špecializačný spravodajský kurz v CIA - USA.

V rokoch 1991-1993 pôsobil ako starší dôstojník sociálneho riadenia, do roku 1998 potom ako redaktor špecialista vojenského týždenníka OBRANA a vedúci redaktor špecialista oddelenia pre tlač a informácie kancelárie ministra, tlačový tajomník ministra obrany - náčelník skupiny pre tlač a informácie MO SR, riaditeľ tlačového oddelenia - hovorca Ministerstva obrany SR, zástupca riaditeľa kancelárie ministra obrany - hovorca Ministerstva obrany SR.

V rokoch 1998-2000 bol tajomníkom štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR a vedúci sekretariátu štátneho tajomníka MO SR. Do roku 2001 potom študoval v USA. V rokoch 2001-2003 pôsobil ako riaditeľ Kancelárie ministra obrany SR, riaditeľ komunikačného odboru - zástupca riaditeľa kancelárie ministra obrany - hovorca Ministerstva obrany SR.

V rokoch 2003-2004 zastával post riaditeľa Vojenského obranného spravodajstva Ministerstva obrany SR. Do roku 2006 bol potom tajomníkom Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu, Výboru NR SR na kontrolu použitia informačno technických prostriedkov (2004-2006).

Ministrom obrany SR vo vláde Róberta Fica sa stal 4. júla 2006.

V marci 2007 ponúkol minister obrany František Kašický demisiu na svoju funkciu v súvislosti s výbuchom munície vo Vojenskom opravárenskom podniku Nováky. Demisiu odôvodnil slovami: "Aj keď necítim priamu zodpovednosť, nakoľko priama riadiaca práca ministra v činnosti akciovej spoločnosti je limitovaná, tragická udalosť sa však stala v rezorte obrany, pri ktorej došlo k strate na ľudských životoch, značným materiálnym a ekonomickým škodám. Demisia nebola prijatá a on ostal vo svojej funkcii.

Mgr. František Kašický ovláda aktívne anglický a pasívne ruský jazyk.

Prehľad demisií členov vlád SR od roku 1998

30. septembra 1998
Predseda NR SR Ivan Gašparovič zastupujúc prezidenta SR prijal žiadosť o demisiu ministerky zahraničných vecí Zdenky Kramplovej.

19. februára 1998
Do Kancelárie prezidenta SR Michala Kováča podali žiadosť o uvoľnenie z funkcií ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Oľga Keltošová a minister obchodu Karol Česnek.

9. augusta 1999
Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Gabriel Palacka (SDK-KDH) požiadal prezidenta SR o uvoľnenie z funkcie. S pôsobením Palacku na tomto poste sa spájali kauzy súvisiace s výberom konzultanta na privatizáciu Slovenských telekomunikácií, pridelením licencie na prevádzku mobilnej siete GSM 1800 a odňatím licencie Slovenským aerolíniám. Palackovým nástupcom sa stal Jozef Macejko (SDK-KDH).

19. októbra 1999
Minister hospodárstva Ľudovít Černák (SDK DÚ) podal demisiu kvôli viacerým nevyriešeným a nezvládnutým privatizačným projektom. Novým ministrom sa stal Ľubomír Harach (SDK-DÚ).

4. júla 2000
Minister zdravotníctva SR Tibor Šagát (SDK-DÚ) abdikoval na svoju funkciu kvôli spoločenskému a politickému tlaku, ktorému bol vystavený počas liečby ťažko chorého prezidenta SR Rudolfa Schustera. Kreslo ministra zdravotníctva zaujal Roman Kováč (SDK-DÚ).

2. januára 2001
Abdikačné listiny na funkciu ministra obrany odovzdal do rúk prezidenta Pavol Kanis (SDĽ). Svoju rezignáciu oznámil po tom, čo nedokázal spoľahlivo vysvetliť financovanie stavby svojej luxusnej vily. Jeho funkciu obsadil Jozef Stank (SDĽ).

14. mája 2001
Minister vnútra SR Ladislav Pittner podal demisiu. Abdikačné listy odovzdal do rúk prezidenta SR Rudolfa Schustera, ktorý jeho demisiu prijal. Pre rezignáciu sa Pittner rozhodol po konzultáciách s premiérom Mikulášom Dzurindom. Dôvodom bol tlak časti koalície, ktorá mala výhrady voči jeho pôsobeniu vo funkcii a ktorá tvrdila, že sa pre ňu stal nedôveryhodnou osobou.

20. - 22. januára 2002
SDĽ požiadala premiéra Dzurindu, aby odvolal Brigitu Schmögnerovú z funkcie ministerky financií z dôvodu nespokojnosti s jej prácou. Hoci premiér návrh SDĽ odmietol, Schmögnerová podala sama demisiu, aby nevyvolala vládnu krízu. Nahradil ju František Hajnovič (SDĽ).

18. apríla 2002
Minister školstva Milan Ftáčnik (SDĽ) podal demisiu, pretože začal pôsobiť v novom politickom subjekte, Sociálnodemokratickej alternatíve (SDA). Novým ministrom školstva sa stal Peter Ponický (SDĽ).

10. septembra 2003
Demisiu ministra hospodárstva Roberta Nemcsicsa prijal prezident SR Rudolf Schuster. Nemcsics abdikoval po tom, ako mu materská ANO vyslovila politickú nedôveru za údajné poškodzujúce výroky v médiách. Jeho nástupcom sa 24. septembra 2003 stal predseda ANO a podpredseda Národnej rady SR Pavol Rusko.

11. mája 2005
Minister kultúry Rudolf Chmel podal demisiu do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Na odchode z funkcie sa Chmel dohodol už koncom roku 2004 s Pavol Ruskom ako predsedom ANO, ktorá ho do vlády nominovala. Chmelovým nástupcom sa 15. júna stal dovtedajší štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth.

17. októbra 2005
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník podal demisiu do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Rozhodol sa tak po medializovaní kauzy, pri ktorej jeho rodinná firma požiadala o príspevok zo štrukturálnych fondov Európskej únie. Kaník bol predsedom Demokratickej strany, vo vláde však pôsobil ako nominant SDKÚ. Za novú ministerku vymenoval Gašparovič v ten istý deň sociologičku Ivetu Radičovú.

1. februára 2006
Prezident Ivan Gašparovič prijal demisiu ministra obrany Juraja Lišku (SDKÚ) a za jeho nástupcu vymenoval dovtedajšieho štátneho tajomníka rezortu Martina Fedora (SDKÚ). Liška sa rozhodol odstúpiť z funkcie po tragickej havárii slovenského vojenského lietadla AN-24, pri ktorom zahynulo 19. januára v severovýchodnom Maďarsku 42 osôb.

7. februára 2006
Minister vnútra Vladimír Palko, minister spravodlivosti Daniel Lipšic a minister školstva Martin Fronc podali demisiu do rúk prezidenta Ivana Gašparoviča. Abdikácia troch členov vlády prišla deň po rozhodnutí KDH odísť z vládnej koalície. Kresťanskí demokrati prešli do opozície, pretože SDKÚ-DS odmietla podporiť zmluvu o výhrade svedomia medzi SR a Vatikánom.

Autor: zh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 709
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 010
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 849
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 109
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 021
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 735
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 017
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu