Bratislava. Poslanci Národnej rady SR odložili hlasovanie o Lisabonskej zmluve na štvrtok 17.00 h. Navrhla to v mene koaličných strán Smer-SD, ĽS-HZDS a SNS poslankyňa za Smer-SD Jana Laššáková a plénum ju podporilo. Parlament bude hlasovať o Lisabonskej zmluve Európske únie popoludní. Po rokovaní vedenia Národnej rady to oznámil predseda parlamentu Pavol Paška. Pred plánovaným dopoludňajším hlasovaním hrozilo, že zmluva v Národnej rade neprejde pre odmietavý postoj opozície. Reformná zmluva mení fungovanie EÚ, prípadný nesúhlas slovenského parlamentu by podľa niektorých hlasov mohol úplne zhatiť jej ratifikáciu v celej únii. Pre schválenie zmluvy je potrebná ústavná väčšina aspoň 90 z celkom 150 poslancov. Vláde premiéra Roberta Fica tak nestačia iba koaličné hlasy a bude odkázaná aj na podporu z opozície. Tá však nechce zmluvu na súčasnej schôdzi podporiť pre nesúhlas s vládnym návrhom tlačového zákona, proti ktorému vystúpili médiá.
Ešte predtým opozícia odišla zo sály po tom, čo plénum zamietlo procedurálny návrh Stanislava Janiša (SDKÚ-DS) predložený v mene opozičných strán SDKÚ-DS, KDH a SMK, aby sa odložilo hlasovanie o Lisabonskej zmluve.
VIDEO: Opozícia odišla z parlamentu
Koaličná trojka pred presunutím hlasovania na štvrtok deklarovala podporu Lisabonskej zmluve.
Opozícia: Koalícia neprijala kompromisný návrh, preto sme neustúpili Vládna koalícia na poslaneckom grémiu neprijala kompromisný návrh opozičných strán, aby bolo hlasovanie o Lisabonskej zmluve preložené na budúcu schôdzu a preto opoziční poslanci svojou neúčasťou odsúdili prípadné hlasovanie na neúspech. Ak sa niekto domnieva, že silou, tlakom nás donúti k poslušnosti, je to veľmi smutný obraz slovenskej demokracie, povedal na dnešnej tlačovej konferencii opozičných strán predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda.
Líder SMK Pál Csáky ho doplnil, že pondelkové rozhodnutie opozície bolo prijaté trochu narýchlo a nie každý ho pochopil, ale ostatné dva dni postupuje opozícia profesionálne a korektne. Chcem garantovať pripravenosť všetkých 20 poslancov SMK hlasovať za Lisabonskú zmluvu, povedal Csáky s dodatkom, že vládna koalícia v takom prípade musí akceptovať potrebu politického dialógu s opozíciou, ako aj zapracovať pripomienky OBSE do návrhu tlačového zákona. Predsedníctvo frakcie Európskej ľudovej strany v europarlamente je podľa Csákyho už so situáciou oboznámené, podporuje postup opozičných strán a je pobúrené znením návrhu tlačového zákona.
Je to hlúpe hranie malých detí, ktoré si myslia, že Európania rozmýšľajú podobne ako niektorí naši občania, komentoval postup koalície. V Európskej únii podľa neho kroky koalície nepochopia.
Isté aktívne kroky som podnikol aj ja, uviedol na margo rozhovorov o kríze s partnermi v Európskej únii Mikuláš Dzurinda. Dodal, že by sa rád stretol aj s ambasádormi krajín EÚ, ktorým dnes svoj postoj prezentuje predseda vlády Robert Fico a predseda parlamentu Pavol Paška. Predstava, že by som v takej vážnej veci išiel do hlasovania bez toho, že by som mal zabezpečený dostatok hlasov, je pre mňa nepredstaviteľná, komentoval rozhodnutie koaličných strán odložiť hlasovanie na štvrtok. Rozhodnutie opozičných poslancov opustiť pred hlasovaním sálu považuje Dzurinda za dôkaz, že opozícia nátlaku neustúpila. Lisabonská zmluva nie je ohrozená. Ohrozená je úroveň demokracie na Slovensku, uzavrel predseda SDKÚ-DS.
Je to prvé víťazstvo opozície, pridal sa k opozičným kolegom predseda KDH Pavol Hrušovský. Národná rada bola uznášaniaschopná. Prečo si koalícia netrúfla dať hlasovať?, opýtal sa.
Kubiš vyzval na prijatie Minister zahraničných vecí Ján Kubiš vyzval poslancov, aby pri záverečnom hlasovaní podporili Lisabonskú zmluvu.
„Toto hlasovanie nie je o vláde, nie je to ani hlasovanie o parlamente, alebo demokracii na Slovensku. Je to hlasovanie o Lisabonskej zmluve, občanoch Európskej únie (EÚ), občanoch Slovenska, dôveryhodnosti Slovenska ako členského štátu EÚ,“ zdôraznil vo svojom záverečnom vystúpení Kubiš.
Dodal, že parlament prebiehajúcou diskusiou v utorok a dnes dosť poškodil Slovensku a zneistil aj Európu. „Pokračovanie v tejto ceste je absolútne zhubné,“ dodal. Spájanie otázky reformnej zmluvy s tlačovým zákonom je totiž podľa Kubiša nesmierne kontraproduktívne.
O hlavných bodoch Lisabonskej zmluvy si môžete prečítať tu...
"Hlasovanie bude o 17:00, dovtedy budú ešte prebiehať určité rozhovory," povedal Paška.
VIDEO: Prišiel aj prezident
Za dohodu na podpore zmluvy sa dnes na poslaneckom grémiu prihováral aj prezident Ivan Gašparovič. "Situácia v zahraničí vyvolala pochybnosti o určitom postavení Slovenska a jeho dôveryhodnosti," zdôvodnil svoj netradičný postup.
Podľa viacerých právnikov by neschválenie zmluvy v parlamente neznamenalo krach zmluvy, lebo Národná rada by podľa nich mohla o dokumente hlasovať opäť. Napríklad Gašparovič však možnosť opätovného hlasovania nepripustil.
Zmluva, ktorú po tvrdých rokovaniach podpísali vládni lídri členských krajín v decembri v Lisabone, má umožniť pružnejšie fungovanie únie po jej rozšírení na 27 krajín. Nahradiť by mala ústavnú zmluvu EÚ, ktorú v roku 2005 odmietli v referende občania Francúzska a Holandska. Dodnes schválilo Lisabonskú zmluvu Maďarsko, Slovinsko a Malta.
Lisabonskú zmluvu podporí SDKÚ-DS až po tlačovom zákone
Hlasovanie poslancov Národnej rady SR za SDKÚ-DS za ratifikáciu Lisabonskej zmluvy dnes predseda tejto strany podmienil zmenami v tlačovom zákone. "Nemusia ho stiahnuť, je postačujúce, ak ho v druhom čítaní opravia tak, aby bol prijateľný," vyhlásil po rokovaní poslaneckého klubu SDKÚ-DS.
VIDEO: Dzurinda navrhol dohodu
"Sme pripravení podporiť Lisabonskú zmluvu až po záverečnom hlasovaní o tlačovom zákone," vylúčil Dzurinda podporu zmluve na prebiehajúcej schôdzi. Zároveň požaduje garancie, že údajné nedemokratické pomery na Slovensku sa zmenia na demokratické. Zdôraznil, že podpora Lisabonskej zmluve zo strany SDKÚ-DS je jednoznačná a v prípade rozumnej dohody SDKÚ-DS poskytne svojich 31 hlasov. Expremiér zároveň potvrdil svoje slová z utorka 29. januára, že nie je ohrozená zmluva, ale demokracia na Slovensku.
VIDEO: Csáky o Lisabonskej zmluve
Tlačový zákon je momentálne v prvom čítaní, zmeny v ňom môžu poslanci urobiť až na nasledujúcej marcovej schôdzi. Na tejto by podľa Dzurindu mohla byť prijatá aj Lisabonská zmluva.
Autor: zh

Beata
Balogová
