Pohronská Polhora 30. januára (TASR) - Dominantou podhorskej obce Pohronská Polhora v okrese Brezno je klasicistický kostol sv. Michala so zvonicou. Je známy svojou unikátnou výzdobou z jesenných plodov a obrazov z prírodných materiálov, ktoré každoročne "naživo" realizujú koncom septembra počas Michalských hodov.
Nemenej zaujímavý je však aj starý polhorský cintorín zriadený v roku 1794, v ktorom je osadených viac ako 100 liatinových krížov. Sú vzácne, preto je cintorín zapísaný v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok na Slovensku. Obec má tri cintoríny a takzvaný starý uzavreli ešte v roku 1949. Za kultúrnu pamiatku ho vyhlásili koncom minulého storočia, pretože je jedným z najzachovalejších a najkompaktnejších cintorínov s liatinovými krížmi na Slovensku.
Tieto kríže z 19. a prvej polovice 20. storočia sú hodnotným dokladom regionálnej kovovýroby a dokumentom vývoja umelecko-remeselnej tvorby. Je tiež jedinečnou pamiatkou materiálnej i duchovnej kultúry obyvateľov tejto časti horného Pohronia z hľadiska historického, umelecko-remeselného a estetického.
Prvý cintorín v Pohronskej Polhore bol vysvätený 27. januára 1788. Pre vysokú vlhkosť pôdy ho však po šiestich rokoch zrušili a zriadili nový, teraz nazývaný starý. Po tom, ako už kapacitne nestačil, Pohronská Polhora má od roku 1949 ďalší cintorín, na ktorom pochovávajú mŕtvych doteraz.
Na starom cintoríne sú na približne 70 percentách náhrobkov liatinové kríže. Odlievali ich v lejárni v Hronci a vyskytujú sa na všetkých cintorínoch v lokalitách, ktoré boli v minulosti súčasťou Hrončianskeho železiarskeho komplexu. Najstarší zachovalý kríž v Pohronskej Polhore je ešte z roku 1851. Nápis na ňom je pre nedostatok miesta veľmi strohý: "TU ODPOCÍWA W KRISTU PÁNU JOZEFINA / WAITERSIG NARODILA SA ROKU 1803 / UMRELA DNA 8 MAYA 1851. Tvarovo rovnaký kríž z hrobu Kataríny Brenkovej je zaujímavý rozdielnou výškou majuskulných písmen. Vrastený je v kmeni stromu a jeho datovanie nie je možné určiť.
Neodmysliteľnou súčasťou liatinových krížov na cintoríne v Pohronskej Polhore sú liatinové tabuľky umiestnené pod korpusom. Sú tvarovo rozmanité, obsahujú v texte základné životopisné údaje o zomrelom a pre nedostatok miesta nie je na nich takzvaná náhrobníková poézia. Za samostatnú skupinu liatinových náhrobníkov na polhorskom cintoríne považujú odborníci drobnú liatinovú plastiku na hroboch detí. Tie mali na tomto cintoríne vyčlenenú plochu v blízkosti centrálneho kríža, neskôr sa umiestňovali spolu s ostatnými rodinnými hrobmi.