"Veci sú na dobrej ceste, proces nepokračuje k podaniu na súd," priblížil rokovania s EK Klaučo. Konečné stanovisko komisie by malo podľa neho byť známe v marci. Očakáva, že EK neoznačí postup lesníkov pri odstraňovaní kalamitného dreva za protizákonný.
Šéf generálneho riaditeľstva pre životné prostredie Európskej komisie Ladislav Miko ČTK potvrdil, že súdnemu sporu sa pri posudzovaní ťažby na chránených územiach Tatier chce vyhnúť aj EK. Komisia však podľa neho od Slovenska požaduje k prípadu ďalšie vysvetlenia. Slovenská strana by mala napríklad odpovedať, prečo úrady v procese posudzovania legálnosti lesníckych prác presunuli prípad z inšpekcie životného prostredia z Košíc do Žiliny. Inšpekcia zo Žiliny neskôr rozhodla, že ťažbou dreva sa zákony o ochrane prírody neporušili.
Niekdajšia vedúca košickej inšpekcie Magdaléna Vodzinská však bola podľa denníka Pravda presvedčená, že lesníci zákon porušili. Vedenie inšpekcie sa preto vraj rozhodlo prípad zveriť pracovisku viac naklonenému ťažbe. Vodzinská podľa Pravdy prišla pre svoj postoj vlani v decembri o svoju funkciu a nové miesto jej namiesto Košíc ponúkli v Bratislave.
Lesníci začali ťažiť popadané stromy po veternej kalamite z roku 2004 v chránených územiach Vysokých Tatier v Tichej a Kôprovej doline vlani na jar. Zásah odôvodnili snahou zabrániť premnoženiu škodlivého podkôrneho hmyzu. Obnovenie ťažby sa už podľa Klauča neplánuje.
Mimovládne organizácie sa snažili prácam zabrániť a na čas ich aj zablokovali. Tvrdili, že lesníci už vyťažili drevo na väčšine území zasiahnutých kalamitou a v prísne chránenej Tichej a Kôprovej doline by si s prípadným premnožením hmyzu mala príroda poradiť sama.
Európska komisia má podľa Klauča výhrady voči Slovensku tiež za meškanie pri vyhlasovaní chránených vtáčích území Natura 2000. Aj v tomto prípade by sa však krajina mala pokutám vyhnúť, povedal. "Pri vyhlasovaní vtáčích území sme pokročili. Oproti piatim, ktoré boli do roku 2007, pribudlo ďalších 14," zhrnul Klaučo.
Zrýchlený proces vyhlasovania chránených území privítal aj Marek Brinzík z mimovládnej Slovenskej ornitologickej spoločnosti. Otázne však zostáva, či Slovensko aj v skutočnosti dokáže živočíchy na vyhlásených územiach chrániť, uzavrel.