SME

Prokuratúra napadla podmienky registrácie cirkví

Generálna prokuratúra napadla na Ústavnom súde nové prísnejšie podmienky pre registráciu cirkví a náboženských spoločností.

(Zdroj: TASR/AP)

Bratislava. Generálna prokuratúra napadla na Ústavnom súde nové prísnejšie podmienky pre registráciu cirkví a náboženských spoločností. Novinárov o tom dnes informoval prvý námestník generálneho prokurátora Ladislav Tichý. Pravidlá registrácie zmenil parlament vlani v marci. Podľa prokuratúry sú však diskriminačné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nové cirkvi, ktoré sa chcú zaregistrovať, potrebujú podľa novely zákona doložiť 20.000 podpisov slovenských občanov s čestnými vyhláseniami, že sú jej členmi. V minulosti stačili na oficiálne uznanie aj podpisy sympatizantov. Uznané cirkvi majú na rozdiel od nezaregistrovaných nárok na finančné dotácie od štátu či možnosť vyučovať svoje náboženstvo na školách. Zákon kritizovali v minulosti aj slovenskí moslimovia, podľa ktorých im znemožnil založiť si svoju oficiálnu cirkev.

SkryťVypnúť reklamu

"Náš názor je taký, že sa to dotýka slobody vierovyznania, ďalej, že sa to dotýka aj slobody, ktorá umožňuje združovať sa," povedal o nových pravidlách Tichý. Slovenská úprava je podľa Tichého oveľa prísnejšia ako v niektorých iných európskych krajinách. V Rusku je napríklad potrebných na registráciu cirkvi najmenej desať členov, v Poľsku podľa Tichého stovka. V Česku zas funguje takzvaná dvojstupňová registrácia; na získanie právnej subjektivity cirkvi stačí 300 podpisov, na získanie ďalších práv je ich potrebných 10-tisíc.

Tichý tiež namietal voči ustanoveniu, že pri registrácii je potrebné doložiť aj osobné údaje členov cirkví, vrátane trvalého pobytu a rodného čísla. "Štát chce mať tieto zásadné informácie bez uvedenia právneho dôvodu," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že by sa Ústavný súd stotožnil s názorom prokuratúry, bude podľa Tichého potrebné do šiestich mesiacov upraviť zákon tak, aby bol v súlade s ústavou. Ak by sa tak nestalo, napadnuté časti by stratili účinnosť.

Generálna prokurátora namietala protiústavnosť už časti starej legislatívy, podľa nej porušovala ústavné právo na združovanie. Po tom, ako poslanci odsúhlasili novelu zákona, podanie generálny prokurátor Dobroslav Trnka stiahol.

Na Slovensku je zaregistrovaných 18 cirkví a náboženských spoločností. Spolu od štátu dostávajú ročne asi 900 miliónov korún. Najväčšie zastúpenie má rímskokatolícka cirkev, ku ktorej sa podľa posledného sčítania ľudu hlásili vyše dve tretiny obyvateľstva.

Predkladatelia zákona vlani argumentovali, že sťaženie podmienok registrácie má zabrániť prípadnému zneužívaniu výhod od štátu zo strany účelovo vzniknutých náboženských subjektov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 918
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 478
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 262
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 574
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 845
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 226
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 082
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 814
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Madej stvárňuje Jozefa Tisa v inscenácii Hitlerov prezident a hrá ho spôsobom, kedy je aj divák na pochybách, či v Tisovi nebolo trochu ľudskosti.

V divadle hrá Jozefa Tisa.


22
Dimitris Kourbelis oslavuje gól v prípravnom zápase Grécko - Slovensko.

Domáci futbalisti pridali v závere dve poistky.


a 1 ďalší 2
17. november v Bratislave.

To, že zo všetkých sviatkov zmizne práve 17. november, dokazuje, že sme neustrážili demokraciu.


Veronika Šikulová 59
Ilustračné foto.

Obmedzenie by malo platiť do nedeľného predpoludnia.


TASR 2

Sportnet

Dimitris Kourbelis oslavuje gól v prípravnom zápase Grécko - Slovensko.

Domáci futbalisti pridali v závere dve poistky.


a 1 ďalší
Coco Gauffová a Aryna Sabalenková po finále Roland Garros 2025.

Finalistky Roland Garros sa museli vysporiadať s náročnými podmienkami.


Albert Šimek
Martin Dúbravka v drese Slovenska.

Pozrite si zostavy zápasu Grécko - Slovensko v prípravnom futbalovom zápase.


Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Slovenská cyklistka je v celkovej klasifikácii v TOP 10.


SkryťZatvoriť reklamu