Bratislava. Slovenský parlament už po tretí krát odložil hlasovanie o Lisabonskej zmluve, ktorá mení fungovanie Európskej únie. Vládni poslanci preložili termín rozhodnutia o zásadnom dokumente EÚ na budúci štvrtok na 17:00. Koalícia totiž ani po troch dňoch nedokázala presvedčiť opozičné strany, aby dokument podporili, a pomohli tak získať potrebnú ústavnú väčšinu hlasov.
Opozícia dnešné hlasovanie znovu bojkotovala pre nesúhlas s vládnym návrhom tlačového zákona, ktorý podľa nej ohrozuje slobodu médií. Význam hlasovania o zmluve narástol so špekuláciami, že odmietnutie materiálu na Slovensku by ohrozilo jeho ratifikáciu v celej únii.
Šéf opozičnej SDKÚ-DS a expremiér Mikuláš Dzurinda naznačil, že ani ďalší pokus o hlasovanie nebude úspešný. "V týchto nedemokratických podmienkach neprichádza do úvahy, aby sme hlasovali za zmluvu," povedal Dzurinda novinárom.
Z troch opozičných strán sa proti zmluve v minulosti otvorene postavilo iba Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). O predlohe však odmietli hlasovať aj SDKÚ-DS a SMK, ktoré dokument vo všeobecnosti podporujú, svoj súhlas počas tejto parlamentnej schôdze však podmienili zmenami v návrhu tlačového zákona. "V marci, keď odhlasujeme prijateľný tlačový zákon, do minúty môžme hlasovať o Lisabonskej zmluve," vyhlásil Dzurinda.
VIDEO: Dzurinda: V nedemokratických podmienkach nebudeme hlasovať
Opozícia sa pridala ku kritike médií, novinárskych združení a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), že nový tlačový zákon obmedzí slobodu slova. Predlohe, o ktorej má parlament rokovať v nasledujúcich dňoch, sú vytýkané najmä ustanovenia o pokutovaní médií ministerstvom kultúry alebo povinnosť zverejňovať reakcie politikov.
Premiér Fico (Smer-SD) v posledných dňoch viackrát obvinil opozíciu z vydierania a poškodzovania záujmov krajiny v zahraničí. Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) však dnes naznačil, že vládne strany ponúkli opozícii isté ústupky. "Napriek snahe získať podporu opozičných klubov pre vyslovenie súhlasu s ratifikáciou, sa nepodarilo, napriek zárukám, ktoré sme poskytli, dospieť k dohode," vyhlásil Paška. "Neviem o žiadnych zárukách (...), k žiadnemu posunu nedošlo," oponoval predseda opozičnej SMK Pál Csáky.
VIDEO: Mečiar: Pomáham vyjednať Lisabonskú zmluvu
Nová zmluva EÚ zavádza v únii zásadné reformy, má nahradiť ústavu, ktorú v roku 2005 odmietli v referendách občania Francúzska a Holandska. Zmluvu dohodli zástupcovia 27 krajín únie v decembri v Lisabone. Aby mohla platiť, musia ju ratifikovať všetky členské štáty EÚ. Vo väčšine krajín k tomu stačí súhlas národného parlamentu. Doposiaľ zmluvu schválilo Maďarsko, Slovinsko a Malta.