Bratislava 19. apríla (TASR) - Zdravotné poisťovne nemôžu garantovať platenie minimálnych cien lôžkovým zdravotníckym zariadeniam v čase, keď sa odštátňujú služby a menia sa činnosti v uvedených zariadeniach. Informoval o tom riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Eduard Kováč reagujúc na návrh ministerstva zdravotníctva k cenovému opatreniu Ministerstva financií SR (MF SR), ktoré od 1. mája stanovuje minimálnu cenu na činnosť lôžkových zdravotníckych zariadení vo výške 1,75 miliardy korún.
Na dnešnej tlačovej besede upozornil Kováč na to, že u VšZP po nadobudnutí účinnosti uvedeného opatrenia dôjde o navýšenie 50 miliónov korún mesačne len pri minimálnych cenách. Poukázal tiež na to, že zvýšenie ceny bodu na stomatologické výkony z 0,80 korún na 1,20 korún bude znamenať pre VšZP nárast výdavkov približne 35 miliónov korún mesačne, čo do konca roka bude činiť 280 miliónov korún.
V súvislosti s návrhom cenového opatrenia E. Kováč upozornil, že nárast nákladov na lieky a zdravotnícke pomôcky sa nezastaví, naopak, narastá. Mesačne hradí VšZP za lieky a zdravotnícke pomôcky sumu približne 860 miliónov korún, avšak priemerné mesačné náklady na túto položku sú vyššie približne o 120 miliónov korún. Kým v roku 1999 boli skutočné náklady na poistenca 2732 korún, v roku 2000 už ročné náklady na poistenca dosiahli 3212 korún, čo predstavuje nárast o 17,6 percenta.
Novela cenového opatrenia a trendy v nákladoch na lieky budú zdravotné poisťovne podľa Kováča tlačiť do ďalšieho deficitu. Táto skutočnosť nie je pre VšZP prijateľná.
Zvýšenie minimálnych cien iba v dvoch sektoroch zdravotníctva - prospektívne rozpočty nemocníc a ceny bodu pre stomatológov - by malo nastať po prijatí návrhu Cenového opatrenia Ministerstva financií SR (MF SR), ktoré má nadobudnúť účinnosť od 1. mája 2001.