Bratislava 1. februára (TASR) - Dnes nadobúda účinnosť 14 vyhlášok Ministerstva životného prostredia SR o chránených vtáčích územiach (CHVÚ). Celkovo je tak vyhlásená polovica z vládou schváleného zoznamu 38 území. Pre nedodržanie časových termínov ich vyhlasovania vedie Európska komisia voči Slovensku právne konanie (infrigment). Komisia zároveň požaduje vyhlásenie ďalších šiestich území, ktoré navrhli vedci.
Ako pre TASR uviedol generálny riaditeľ sekcie ochrany prírody Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Stanislav Klaučo, proces vyhlasovania spočíval najmä v odstraňovaní medzirezortných pripomienok. "Dokázali sme odstrániť zásadné pripomienky, preto sme skočili s tým počtom takto vysoko. Budeme v tomto zmysle pokračovať ďalej," povedal. Napriek tomu predpokladá, že proces infrigmentu bude pokračovať aj na budúci rok.
Vysvetlil, že tím odborníkov bude opätovne prehodnocovať reálne hranice CHVÚ, pričom výsledky by mali byť známe koncom roku 2009. Toto prehodnocovanie je podľa Klauča potrebné, nakoľko sa od roku 2003, kedy sa proces vyhlasovania začal, zmenili niektoré podmienky v územiach. Dodal, že tím sa bude zaoberať aj mapovaním šiestich území, ktoré do vládneho návrhu neboli pôvodne zaradené. "Počítame s nimi."
"Je dôležité, aby tento proces pokračoval až do vyhlásenia všetkých území," konštatoval pre TASR Rastislav Rybanič zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. Tvrdí, že viac ako 90 percent populácie druhov, ako orol skalný a sokol sťahovavý sa nachádza na územiach, ktoré ešte neboli vyhlásené. V týchto lokalitách platí zatiaľ predbežná ochrana.
Spomínaných 19 území je situovaných v nížinných oblastiach Slovenska. Je tu tak plne zabezpečená ochrana vzácnych druhov, akými sú napríklad chochlačka bielooká, strakoš kolesár alebo krakľa belasá. Doteraz nevyhlásili najmä lokality ležiace v horských oblastiach Slovenska, ako napríklad Vysoké a Nízke Tatry, Malá Fatra alebo Strážovské vrchy.
"Cieľom vyhlásenia CHVÚ je predovšetkým zachovať prírodné hodnoty v podobe rôznorodosti vtáčích druhov, ale aj iných živočíchov. To však neznamená, že hospodárske aktivity nebude možné vykonávať," zdôraznil Boris Maderič zo SOS/BirdLife Slovensko. V najbližšom období sa pre poľnohospodárov a lesníkov, ktorí hospodária vo vyhlásených územiach, ponúka príležitosť zapojiť sa do environmentálnych opatrení v rámci Programu rozvoja vidieka 2007-2013.
Chránené vtáčie územia sú súčasťou európskej sústavy chránených území známou pod názvom NATURA 2000. Jej cieľom je zabezpečiť rozumné a k prírode citlivé využívanie krajiny, popri ktorom možno zachovať prírodné hodnoty, jedinečné nielen z pohľadu Slovenska, ale z pohľadu celej Európy.
ala vs