Opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a SMK si pozvali do parlamentu veľvyslancov krajín EÚ, aby im vysvetlili svoj postoj k schvaľovaniu Lisabonskej zmluvy. „O zdesení nemôže byť ani reči,“ povedal novinárom predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda po stretnutí s diplomatmi.
Podľa neho veľvyslanci pochopili dôvody, prečo blokujú hlasovanie o zmluve. „Bola to dobrá príležitosť im vysvetliť, že pán premiér Fico zneužíva každú chvíľu, reči o vydieraní sú absolútnym nezmyslom. Všetci veľvyslanci mohli pochopiť, že nechceme nič stranícke,“ vysvetlil Dzurinda.
Predseda KDH Pavol Hrušovský tvrdí, že na stretnutí nechceli presviedčať veľvyslancov, ale chceli ich informovať o dôvodoch, ktoré opozíciu vedú k takémuto spôsobu prejavu nesúhlasu so slovenskou politikou. Zopakoval, že chcú, aby s nimi koalícia normálne rokovala a dohodol sa kompromisný návrh nového tlačového zákona. „Priznám sa, že trvalo to dlhšie, než nás páni veľvyslanci pochopili, ale keď sme vysvetlili podrobne dôvody - neochotu viesť štandardný politický dialóg, štrngať v Bruseli nadšením, že sa schváli Lisabonská zmluva a na Slovensku sa demontuje demokracia,“ dodal Hrušovský.
Podľa predsedu SMK Pála Csákyho koalícia s opozíciou nevedie politické rokovania, aby sa dohodli na prijatí Lisabonskej zmluvy. Myslí si, že momentálne by mal nastúpiť prezident, keďže okrúhle stoly nie sú schopní zvolať premiér Robert Fico a predseda parlamentu Pavol Paška. „Prezident má byť preto nadstranícky, aby v takýchto situáciách mohol osloviť každého,“ uviedol Csáky. Kritizuje premiéra a predsedu parlamentu, že nekonajú. „Kto je zodpovedný za ratifikačný proces, komu padne hlava? Premiér, minister zahraničných vecí, ako to pripravili?“ pýta sa Csáky.
Europoslankyňa za Smer-SD Monika Flašíková-Beňová považuje za obrovský hazard, ak dnes predstavitelia SDKÚ-DS a SMK podsúvajú poslancom Európskej ľudovej strany - Európski demokrati (EPP-ED) klamlivé informácie o situácii v NR SR pri prijímaní Lisabonskej zmluvy. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa najsilnejšej parlamentnej strany Katarína Kližanová Rýsová.Podľa Flašíkovej-Beňovej konanie strán Mikuláša Dzurindu a Pála Csákyho svedčí o ich hlbokom nepochopení európskej politiky. Poukázala pri tom na stanovisko europoslanca Michaela Ghalera, ktoré vychádza z nepravdivých informácií a "ktoré boli pánovi Ghalerovi zjavne úmyselne podsunuté," tvrdí Flašíková-Beňová.
Podľa Flašíkovej-Beňovej slovenská vláda vytvorila dostatočný priestor na diskusiu vo vzťahu k predmetnej zmluve. "Stanovisko SDKÚ-DS a SMK nakoniec jednoznačne tento fakt potvrdzuje, nakoľko ani jedna z týchto strán dodnes nevzniesla obsahové námietky voči zmluve," dodala.