Bratislava 1. februára (TASR) - Poslanec Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Vladimír Palko sa nazdáva, že najlepším a najlegitímnejším riešením sporu koalície a opozície vo veci ratifikácie Lisabonskej zmluvy by bolo vyhlásenie všeľudového hlasovania. Ako povedal pre TASR, takéto riešenie navrhne aj svojim kolegom v opozícii.
Poslanec Daniel Lipšic svojho straníckeho kolegu doplnil, že európske elity sa podľa neho rozhodli prepracovať znenie nepriechodnej euroústavy tak, aby si jej prijatie už nevyžadovalo hlasovanie v referendách. "Vypovedá to o úrovni demokracie v Európskej únii," komentuje Lipšic prepracovanú zmluvu.
Podľa historika a politológa Eduarda Chmelára by referendum Slovensku aj Lisabonskej zmluve prospelo. "Ja som v takýchto prípadoch za každých okolností priaznivec referenda. Dokumentom, ako je tento, by referendum prospelo minimálne preto, že by sa tým otvorila diskusia," povedal pre TASR s dodatkom, že s kritikou Lisabonskej zmluvy v podaní Vladimíra Palka nesúhlasí. "Osobne som za užšiu integráciu," upozornil.
Na margo súčasnej patovej situácie okolo Lisabonskej zmluvy Chmelár poznamenal, že aj on má niektoré výhrady k návrhu tlačového zákona, rozhodnutie opozície spojiť problematiku tlačového zákona s Lisabonskou zmluvou však považuje za nehorázne a pokrytecké.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj považuje Palkove úvahy za predčasné. Myslí si, že Slovensko by malo rešpektovať celoeurópsku dohodu a schváliť zmluvu v zákonodarnom zbore a že opozícia používa neštandardné nátlakové metódy.
Poslanec ĽS-HZDS Ján Kovarčík upozornil na výdavky spojené s realizáciou plebiscitu. Považuje za zbytočné organizovať referendum len preto, že opozícia má problém.
Stanislav Janiš, predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS, je presvedčený, že postoj politikov KDH je alibistický. "Nie je potrebné, aby sa Národná rada SR zbavovala v tejto veci zodpovednosti," povedal pre TASR. Dôležité však podľa neho je, aby o Lisabonskej zmluve prebiehali politické rokovania.