BRATISLAVA 2. februára (SITA) - Témou tohtoročného Svetového dňa mokradí, ktorý pripadá na dnes, je Zdravé mokrade, zdravé ľudstvo. Dohovor o mokradiach bol podpísaný pred tridsiatimi šiestimi rokmi v iránskom meste Ramsar, je známy aj ako Ramsarská konvencia. Už 11 rokov sa tento deň oslavuje ako Svetový deň mokradí. Jeho ústrednú tému vyhlasuje každoročne Sekretariát Ramsarského dohovoru.
Ramsarský dohovor podpísalo do dnešného dňa 157 krajín, vrátane Slovenska. V zozname mokradí medzinárodného významu je v súčasnosti 1708 mokradí, ktoré celosvetovo zaberajú plochu takmer 153 miliónov hektárov. Slovensko do tohto zoznamu prihlásilo 14 území, napríklad Alúvium Rudavy, Domica, Dunajské luhy či Jaskyne Demänovskej doliny.
Mokrade sú územia s močiarmi, slatinami, rašeliniskami a prírodnými alebo umelými vodami - trvalými alebo dočasnými, stojatými aj tečúcimi. Patria k nim všetky územia prírodného a umelého pôvodu, kde je vodná hladina na povrchu, blízko povrchu pôdy, alebo kde povrch pokrýva plytká voda, ako aj potoky, rieky a vodné nádrže. Pôvodným cieľom dohovoru bola ochrana mokradí ako biotopov vodného vtáctva, dnes je rovnako cenený ich význam z hľadiska iných skupín živočíchov, z hľadiska rastlín i vodných biotopov samotných a stále viac rastie ich význam pre riešenie globálnych problémov, akými sú zmeny klímy, nedostatok pitnej vody, potravín, povodne a iné, uvádza sa v informácii, ktorú agentúre SITA poskytlo Ministerstvo životného prostredia SR.
"Našim cieľom je zastaviť postupné zazemňovanie mokradí a zabránenie nahromadeniu bahna, ktoré zhoršuje kvalitu vody. Dosiahnuť to môžeme starostlivosťou, kosením a odstraňovaním pokosenej biomasy," povedal Ján Uhrín zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko. Podľa jeho slov, v týchto dňoch vytvorili dve nové vodné plochy o rozlohe 0,5 ha, ktoré budú slúžiť ako potravné a hniezdne biotopy pre vodné vtáctvo a priestor pre flóru a faunu mokradí.
Ako ďalej informoval Uhrín, o tom, že aj v súčasnosti majú ľudia záujem o spoznávanie prírody, svedčia skúsenosti sprievodcov SOS/BirdLife Slovensko, ktorí rozbiehajú ekoturizmus prostredníctvom poznávania vtáctva v okolí nivy Moravy, ktorá je ďalšou jedinečnou ramsarskou lokalitou.