Bratislava.Minister kultúry Marek Maďarič dnes zdôraznil, že o stiahnutí či nestiahnutí tlačového zákona z parlamentu bude koalícia s opozíciou rokovať len v Národnej rade SR a nie mimo parlamentu. V relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy tak reagoval na návrhy predsedu SMK Pála Csákyho stretnúť sa pri okrúhlom stole, kde by sa malo rokovať aj o ustanoveniach, na ktoré majú s koalíciou v návrhu tlačového zákona rozdielny názor.
"Tu sa spustila demagogická antikampaň. V médiách nikde neprezentovali kompletnú analýzu zákona, všade sú len zaujaté komentáre jedného - dvoch článkov. Médiá si neplnia svoju primárnu funkciu informovať, oni hneď všetko komentujú," uviedol Maďarič na margo zákona. Doplnil, že ho pripomienkovalo 50 subjektov.
Csáky vyhlásil, že tlačový zákon v parlamente neprejde a dajú návrh na jeho stiahnutie. Niekoľkokrát vyzval prostredníctvom rozhlasu koalíciu na spoločné rokovania za okrúhlym stolom, kde by sa malo rokovať aj o ustanoveniach, na ktoré majú s koalíciou v návrhu tlačového zákona rozdielny názor. Za najvážnejšiu však predseda SMK pokladá kategóriu tých ustanovení, ktoré medzinárodné i stavovské organizácie považujú za neprípustné v demokracii a tie žiadajú odstrániť.
Csáky v diskusii ďalej pripustil, že v súvislosti s Lisabonskou zmluvou opozícia konala tento týždeň naozaj neobvykle. "Sám som sa necítil pri tom dobre, ale bolo nevyhnutné upozorniť Európu na to, čo sa tu deje. My sme pripravení sadnúť si a hľadať východiská, máme pripravené aj pozmeňovacie návrhy zákona aj iné," deklaroval.
Minister kultúry a podpredseda Smeru-SD prisľúbil, že o návrhoch opozície sa bude v parlamente vážne rokovať, keďže ich však konkrétne nepozná, nemôže zaručiť, do akej miery budú akceptované.
Inštitút PPI: Návrh tlačového zákona je odplatou vlády novinárom
Bratislava.Vládny návrh tlačového zákona považuje nezávislý Public Policy Institute (PPI) za pokus o odplatu kabinetu Roberta Fica za nepohodlnú kritiku novinárov a vydavateľov. Organizácia, ktorá analyzuje verejné politiky krajín strednej Európy, vyčíta vládnej predlohe viaceré nedostatky. Materiál odmietla aj opozícia a požaduje jeho úpravu, pretože v opačnom prípade nepodporí Lisabonskú zmluvu, ktorá mení fungovanie EÚ. Fico už údajne pripustil, že ustúpi a zohľadní niektoré pripomienky k zákonu.
PPI v analýze návrhu tlačového zákona kritizoval napríklad zavedenie práva na odpoveď. Noviny, časopisy a tlačové agentúry by podľa súčasného znenia predlohy museli zverejňovať nielen opravy chybných údajov, ale aj reakcie ľudí dotknutých ich článkami bez ohľadu na to, či v nich boli nepravdivé informácie. "Rozsah práva na odpoveď môže úplne reálne znamenať koniec politických komentárov na Slovensku, pretože tie vždy atakovali práve subjektívne pocity politikov," upozornil inštitút.
PPI vládnemu materiálu vyčítal tiež rozširovanie rozsahu cenzúry, keďže zakazuje uverejňovať napríklad informácie, ktoré by mohli propagovať vojnu, užívanie drog a rasovú nenávisť. Inštitút poukázal na obdobný zákon v Česku, kde podobné obmedzenia ani finančné sankcie pre vydavateľov za obsah uverejnených informácií nie sú. "A nikto sa neodváži tvrdiť, že česká tlač propaguje vojnu, násilie alebo nenávisť," doplnil PPI.