Jedľové Kostoľany 2. februára (TASR) Gajdoši, gajdošské muziky, výrobcovia ľudových hudobných nástrojov a folkloristi z celého Slovenska i zahraničia sa počas tohto víkendu stretli na hornej Žitave. Medzinárodné Gajdošské fašiangy patria k tradíciám, ktoré spestrujú život obyvateľom obcí Malá Lehota, Veľká Lehota i Jedľové Kostoľany. Trojdňové podujatie sa podľa katolíckeho kalendára začína každoročne posledný piatok pred Popolcovou stredou a vyvrcholí fašiangovou zábavou. Podľa starého zvyku krojovaní fašiangovníci prejdú celú obec a všetky štále od domu k domu a nezabudnú ponavštevovať aj svojich rodákov v okolitých obciach a mestách.
Gajdošské fašiangy sa s obcami Malá Lehota, Veľká Lehota a Jedľové Kostoľany spájajú už 21 rokov. Práve tieto obce boli v regióne kolískou gajdošov. Gajdy tu vyrábali od nepamäti mnohí obyvatelia a ich výroba i muzicírovanie sa dedilo z pokolenia na pokolenie. Vyhrávalo sa vo chvíľach radostných i smutných, pri obradoch a oslavách, na muzikách, na krstinách i svadbách. Gajdami sa odprevádzali regrúti odchádzajúci na vojnu, pastieri si na nich vyhrávali pri pasení dobytka. Gajdy neraz odprevádzali ľudí i na poslednej ceste. Postupne však remeslo i tradície zanikali. O ich udržanie sa vo veľkej miere pričinil rod Garajovcov z Veľkej Lehoty, ktorý je gajdovaním známy na Slovensku i v zahraničí. Práve Garajovci stáli pri zrode tradície Gajdošských fašiangov v roku 1987. Profesor Bernard Garaj z Katedry etnológie a etnomuzikológie na Filozofickej fakulte v Nitre vlani vystriedal na čele Cechu slovenských gajdošov svojho otca. Podľa slov Garaja mladšieho bolo pred 21 rokmi na Slovensku zhruba desať gajdošov. Vďaka Gajdošským fašiangom sa podarilo osloviť aj mladšiu generáciu a dostať gajdošstvo do povedomia ľudí. V súčasnosti má Cech slovenských gajdošov približne 60 učňov, tovarišov a majstrov.
Gajdoši patria k najstarším a najuniverzálnejším ľudovým inštrumentalistom. Pre hudobnú zložitosť a náročnosť hry na gajdy sú práve gajdoši považovaní za najlepších muzikantov. V Európe existuje približne 300 druhov gájd, ktoré sa líšia zvukom, farbou tónu a konštrukčnými odlišnosťami.