Bratislava. V rámci svojej návštevy Slovenska sa dnes kubánski disidenti - sociológ Héctor Palacios Ruiz a jeho manželka Gisela Delgado Sablón, zúčastnili na verejnej diskusii v bratislavskom Kafé Scherz.
"Zatkli vtedy 15 odporcov režimu za každého z piatich kubánskych špiónov chytených v USA. Ja som bol ten pätnásty. Keby si povedali, že len štrnásť ľudí za každého z nich, možno by som zostal na slobode,“ hovoril Ruiz o svojom zatknutí počas takzvanej Čiernej jari v roku 2003.
Za mreže sa vtedy dostalo 75 politických väzňov. Ruiz viedol v tom čase Centrum sociálnych štúdií, ktoré sa venovalo analýze sociálnej, politickej a ekonomickej situácie na Kube. Založil hnutie Cuba Libre, Stranu demokratickej solidarity a Kubánsky výbor stojaci v opozícii voči Castrovmu režimu.
Kubánsky disident na bratislavskej diskusii opisoval podmienky na súde a vo väznici: "Súd trval 25 hodín bez prestávky. Svoju obhajkyňu som videl po prvýkrát až tam. Potom nás umiestnili do väzníc čo najďalej od našich rodín. Dva a pol roka som strávil v kobke bez možnosti vychádzania.“
Ruizov rozsudok znel 25 rokov odňatia slobody, kubánska vláda ho ale prepustila zo zdravotných dôvodov a na žiadosť španielskej vlády jemu a jeho manželke povolila odísť do Madridu, kde sa Ruiz lieči. Manželia využili príležitosť cestovať a navštívil Poľsko, Švédsko, Česko a Slovensko.
Gisela de la Caridad Delgado Sablón založila Centrum štúdií pre integrálny rozvoj žien a je členkou hnutia manželiek, matiek a príbuzných 75 politických väzňov odsúdených v marci 2003 s názvom Dámy v bielom. Gisela vedie aj sieť 70 nezávislých kubánskych knižníc. "U nás platí cenzúra, preto sa snažíme umožniť všetkým obyvateľom prístup k informáciám.“ Organizujú tajné diskusie, či súťaže literárnej tvorby. Do Bratislavy priniesla aj knihu z jedného takého projektu s názvom Hlasy zmeny, ktorú vydalo mexické vydavateľstvo.
Na otázku jedného z účastníkov diskusie, či sa necítia v boji proti totalitnému režimu ako Don Quijote odpovedal Ruiz s potešením. Prirovnanie považoval za kompliment, lebo Don Quijote bojoval za spravodlivosť. Disident dodal, že Cervantesov hrdina bojoval s veternými mlynmi, ale na Kube sú samé AK-47 a MiG-21, zatiaľ čo odporcovia režimu nemajú ani na žiletky na holenie. "My bojujeme ceruzkami, knižkami, myšlienkami a s vašou pomocou.“
Na požiadavku aby vyslovil prognózu, aká bude Kuba o päť rokov reagoval disident, že bude iná. "Kiež by sme boli takí slobodní, ako Slováci,“ dodal.