Bratislava 3. februára (TASR) - Populárno-vedeckú príručku o fenoméne satanizmu a jeho potenciálnych rizikách pre mládež vydal Ústav pre vzťahy štátu a cirkví (ÚVŠC) v Bratislave. Je určená rodičom, vychovávateľom, poradcom a všetkým zainteresovaným, ktorí pracujú najmä s mladými ľuďmi. Kniha s názvom Satanizmus, nebezpečenstvo sektárskeho zneužitia, je prekladom publikácie francúzskej Medziministerskej misie na ochranu a boj proti sektárskym deviáciám (MIVILUDES).
"Cieľom jej vydania na Slovensku je poskytnúť širokej verejnosti, najmä vo vzťahu k mládeži, praktický manuál na zrozumiteľné objasnenie fenoménu satanizmu a citlivý, bez šírenia paniky spracovaný odhad rizík s ním spojených. Je to dôležité vzhľadom na nedávne aj medializované prípady s údajným satanistickým pozadím a nedostatočné a mýtizované vnímanie satanizmu slovenskou verejnosťou, ako aj s ohľadom na skutočnosť, že satanistické skupiny sú aj na Slovensku. Tento negatívny jav k nám preniká zo zahraničia, najmä z Talianska a Ukrajiny," povedala pre TASR riaditeľka ÚVŠC Michaela Moravčíková.
Publikácia má navyše sprostredkovať profesionálom v trestno-právnej oblasti, vyšetrovateľom, sudcom a pod. konkrétne nástroje na zadefinovanie satanizmu a pomôcť im odlíšiť ho napríklad od fenoménu hanobenia alebo samovraždy, dodala.
V roku 2007 vyšla v ÚVŠC publikácia Výhrada vo svedomí, ktorá prezentuje prístupy k slobode svedomia z rôznych pohľadov a k uplatňovaniu výhrad vo svedomí v rôznych krajinách. Editorkou tejto knihy v slovensko-anglickej mutácii je Michaela Moravčíková. Obsahuje príspevky domácich a zahraničných autorov, medzi nimi napríklad príspevky o výhrade svedomia v Spojených štátoch, vo francúzskom práve, o výhrade vo svedomí v judikatúre Európskeho súdu pre ľudské práva, o návrhu zmluvy medzi SR a Svätou stolicou o práve uplatňovať výhrady vo svedomí a mnohé iné.
Medzi projekty, ktoré Ústav pripravuje v roku 2008, patrí okrem iných publikácia Ženy a náboženstvá II. Cieľom je zmapovať špecifické prístupy náboženstiev, cirkví, denominácií i nových náboženských hnutí k ženám a postavenie žien v nich. Tento projekt má byť príspevkom k úsiliu o odstránenie násilia páchaného na ženách a diskriminácie žien na rôznych úrovniach spoločenského života poukázaním na špecifiká (negatíva a pozitíva) v rôznych náboženských tradíciách, informovala riaditeľka ÚVŠC v Bratislave.