Bratislava. Ak Národná rada SR vo štvrtok neschváli európsku ústavnú zmluvu, predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar navrhne koalícii schváliť ju prostredníctvom referenda. Uviedol to dnes v diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť.
Mečiar predpokladá, že opozícia vo štvrtok opäť odsabotuje hlasovanie a odmieta riskovať osudy Slovenska, ako aj to, že Slovensko takto rozbíja Európsku úniu. "Ja osobne ho (referendum) vidím veľmi reálne, ak neprejde zmluva vo štvrtok, zvolám predsedov koaličných strán na rokovanie a navrhnem im to. Keď zmluvu neratifikuje jediný štát, je neplatná v celej únii," uviedol Mečiar.
Predseda SMK Pál Csáky pokladá tento spôsob prijatia zmluvy za nezmysel a absolútne neprijateľný. "Iniciovať referendum je hazard, sme pripravení od utorka na rokovania, každý deň sme žiadali koalíciu o rokovania," komentoval Csáky.
Mečiar má informácie, že väčšina poslancov opozície chápe, že konanie ich predsedov je hra, ktorá nemá dôvod a opodstatnenie, ale predsedovia ich nútia straníckou disciplínou, aby sa im podriadili. "Táto hra je nerozumná - je to hra nielen o štát, ale aj o budúcnosť Európy. Preto aj tak tvrdo reagujeme, ale tie tvrdšie reakcie ešte len prídu. Budú podstatne účinnejšie a nedovolíme, aby Slovensko kvôli dvom po kariére túžiacim ľuďom sa stalo štítom a kazili mu meno a česť," zdôraznil Mečiar.
Csáky v relácii opäť niekoľkokrát prízvukoval, že opozícia má snahu o rokovania a že majú záujem podporiť Lisabonskú zmluvu. "My chceme európske pomery, chceme inkorporovať európske pomery aj do tejto zmluvy," zdôraznil Csáky.
V súvislosti so zmluvou lídra maďarskej koalície zaujímala najmä predstava koalície, ako bude súčasná vláda dodržiavať na Slovensku hodnoty úcty, ľudskú dôstojnosť, slobodu, demokraciu a rešpektovať ľudské práva a práva národnostných menšín. Taktiež to, ako budú slovenské štátne inštitúcie dodržiavať ustanovenia o udržiavaní transparentného dialógu s reprezentatívnymi združeniami, organizáciami, vrátane opozície.
Zala tiež pripúšťa referendum
Predseda zahraničného výboru Národnej rady SR Boris Zala (Smer-SD) nevylúčil, že v krajnom prípade by sa o ratifikácii Lisabonskej zmluvy mohlo rozhodnúť v ľudovom hlasovaní. Zalov spolubesedník v dnešnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť, podpredseda KDH Daniel Lipšic, v tejto súvislosti navrhol, aby sa znížilo kvórum potrebné na platnosť referenda.
Lipšic s prijatím zmluvy nesúhlasí, lebo sa nazdáva, že posilňuje centralizáciu Európskej únie a prenáša kompetencie z národných parlamentov do Bruselu. Zala s určitou mierou centralizácie súhlasí v záujme výhod pre Slovensko a občanov. Poslanec Smeru v diskusii tiež vylúčil možné individuálne presviedčanie opozičných poslancov, aby za zmluvu hlasovali. Koalícii chýba na ratifikáciu zmluvy päť hlasov z opozičných poslaneckých lavíc.
Bývalý minister spravodlivosti potvrdil stanovisko opozície, ktorá chce o Lisabonskej zmluve rokovať až po korekcii tlačového zákona. Vytýka mu najmä ustanovenia o práve na odpoveď aj v prípade zverejnenia pravdivých informácií a možné udelenie pokút za širokú paletu deliktov. Zala diskusiu o zákone, ktorý je na programe prebiehajúcej 19. schôdze parlamentu, pripúšťa. "Nikdy sme netvrdili, že zákon nie je otvorený diskusii," zdôraznil. Zároveň uviedol, že zákon znižuje maximálnu výšku pokuty pre tlačové médiá z dvoch miliónov na 200 000 korún.
Maďarič by hlasoval o zmluve EÚ aj pri neistej podpore
Minister kultúry Marek Maďarič zo Smeru-SD si myslí, že o Lisabonskej zmluve by sa malo dať hlasovať už budúci štvrtok, aj keď nebude istá jej podpora. Na schválenie treba minimálne 90 hlasov, koalícia disponuje 85 hlasmi. "Ja som za to, že nie je možné takto naťahovať verejnosť, nie je možné takto hazardovať s podporou verejnosti pre Lisabonskú zmluvu," vyhlásil Maďarič v diskusnej relácii televízie Markíza Na telo. Podľa neho, opozícia potom bude musieť vysvetľovať, prečo to dopustila. Opozícii vyčíta, že zneisťuje verejnosť, keď podmieňuje schválenie Lisabonskej zmluvy dohodou na kompromisnom návrhu tlačového zákona a požiadavkou, aby koalícia začala viesť s opozíciou normálny politický dialóg.
Poslanec za SDKÚ-DS Eduard Kukan si nevie predstaviť situáciu, že parlament neprijme Lisabonskú zmluvu. Nedokáže si predstaviť, že "do sveta pôjde správa, že Slovensko neratifikovalo Lisabonskú zmluvu". Podľa neho, ak by aj parlament zmluvu neschválil, po polroku ju bude možné opätovne predložiť na prijatie tak, ako tomu je v prípade návrhov zákonov. Priznal však, že rokovací poriadok neupravuje takúto situáciu. Kukan zopakoval, že opozičné strany SDKÚ-DS a SMK sú pripravené hlasovať za Lisabonskú zmluvu, ak sa dohodne vyhovujúci tlačový zákon.
Maďarič tvrdí, že parlament môže hlasovať o Lisabonskej zmluve iba raz. Potvrdil mu to aj predseda parlamentu Pavol Paška, ktorý sa radil s právnikmi. "Tento dokument nie je trhací kalendár," povedal Maďarič Kukanovi. Šéf rezortu kultúry naďalej obhajuje nový tlačový zákon. Pripustil, že v ňom urobí zmeny po expertných rokovaniach s medzinárodnými inštitúciami.
Autor: šif

Beata
Balogová
