Bratislava. Len necelá tretina Slovákov (29 percent) skôr súhlasí s názorom, že záujmy Slovenska sa v EÚ berú dostatočne do úvahy. V rámci 27 krajín EÚ (EÚ27) zastáva takýto názor 38 percent občanov. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer 68, ktorý sa na Slovensku uskutočnil v dňoch 26. septembra až 11. októbra na vzorke 1162 respondentov. V rámci EÚ27 sa na ňom zúčastnilo 30 281 ľudí.
Väčšina, až 60 percent slovenských občanov, s týmto názorom skôr nesúhlasí (v EÚ27 je to 46 percent). Súčasne iba 46 percent našincov si myslí, že hlas SR v únii niečo znamená, kým v EÚ27 je tohto názoru 61 percent ľudí. Naopak, až 86 percent občanov SR je toho názoru, že v EÚ majú najväčšiu moc najväčšie krajiny (v EÚ je to 74 percent).
Podľa autora národnej správy Eurobarometer pre SR Ivana Kuhna treba k týmto údajom prirátať skutočnosť, že iba 27 percent Slovákov si myslí, že rozumie fungovaniu EÚ (40 percent v EÚ27) a len deväť percent slovenských občanov sa cíti byť veľmi zaangažovaných do európskych záležitostí (20 percent v EÚ27). "Z týchto údajov nám vychádza obraz Slovákov nie ako aktívnych, oduševnených a spokojných Európanov, ako by naznačovali ich odpovede týkajúce sa napr. spokojnosti s členstvom SR v únii, ale ako pasívnych, rezignovaných či nespokojných euroobčanov."
Z Eurobarometra je tiež zrejmé, že v prospech EÚ sme najochotnejší vzdať sa národnej suverenity v oblasti boja proti terorizmu, obrany a zahraničnej politiky, boja proti zločinu a prisťahovalectva. "V týchto oblastiach totiž preferujú, aby slovenská vláda nerozhodovala samostatne, ale spoločne s EÚ," vysvetľuje Kuhn.
O otázkach boja proti terorizmu by mal slovenský kabinet rozhodovať spoločne s EÚ podľa 91 percent opýtaných (81 percent v EÚ27), o obrane a zahraničnej politike by mala vláda rozhodovať spolu s úniou podľa 83 percent občanov SR (67 percent v EÚ27), boj proti zločinu by mal byť oblasťou spoločného rozhodovania Slovenska a EÚ podľa 74 percent Slovákov (61 percent v EÚ27) a riešenie otázok prisťahovalectva by malo byť spoločnou kompetenciou SR a únie podľa 69 percent slovenských občanov (63 percent v EÚ27).
Kuhn v správe uvádza, že pokiaľ ide o oblasť ekonomiky, názory slovenských občanov nie sú zďaleka také proeurópske. O oblasti hospodárstva by sa podľa väčšiny slovenských respondentov (56 percent) malo rozhodovať výlučne na Slovensku (48 percent v EÚ27). "Pritom práve hospodárska integrácia a vytvorenie jednotného európskeho trhu s voľným pohybom tovarov, služieb, pracovnej sily a kapitálu boli jadrom európskej integrácie v uplynulých desaťročiach," uvádza sa v národnej správe.
Podobný názor majú našinci aj na európsku spoločnú poľnohospodársku politiku. Väčšina (54 percent) občanov je za to, aby o poľnohospodárskej a rybárskej politike, ktorá je jednou zo základných európskych politík od začiatku integračného procesu, rozhodovala výlučne slovenská vláda. A dokonca až 71 percent občanov SR chce, aby o daniach rozhodoval výlučne slovenský kabinet. Ponechali by mu aj rozhodovanie o dôchodkoch (73 percent), o zdravotnej a sociálnej starostlivosti (66 percent) a o vzdelávacom systéme (60 percent).