Bratislava 3. februára (TASR) - Lisabonská zmluva podľa podpredsedu Výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien Františka Mikloška (KDH) vnesie na Slovensko nejednoznačnosť v jej výklade a interpretácii. Obáva sa, že o povolení eutanázie či klonovania ľudí bude rozhodovať politická príslušnosť. Uviedol to dnes v relácii TA3 V politike.
Jeden z článkov charty zaručuje slobodu vedeckého výskumu, iný hovorí, že klonovanie ľudských bytostí je zakázané. "Ale z toho nepriamo vyplýva, že terapeutické klonovanie môže byť dovolené. A o tom bude rozhodovať Európsky súdny dvor v Luxemburgu, ktorý je menovaný vládnucimi politickými stranami. Tu sa vnáša nejednoznačnosť, ktorá vytvorí morálny chaos a bude sa rozhodovať nie na základe tradícií, ale na straníckom rozume a straníckych kritériách morálky. Takýchto vecí je tam mnoho," spochybnil zmluvu Mikloško.
Podľa neho prijatie európskej charty ľudských práv zmení podstatu hodnotového systému na Slovensku a takmer 80 percent zákonov bude slovenský parlament prijímať na základe bruselského a začne to platiť najneskôr od 1. novembra 2014. Pokladá za nepochopiteľné, že v čase, keď sa mení zmluvou podstata krajiny, predstavitelia cirkví aj intelektuáli "spia a mlčia".
Podľa Predsedu zahraničného výboru Národnej rady SR Borisa Zalu (Smer-SD) však Vatikánska zmluva, ktorú presadzovalo KDH, by podstatne väčšou mierou obmedzila suverenitu Slovenska ako Lisabonská zmluva. "Ale to im nevadilo, pretože to je v súlade s ich svetonázorom," argumentoval Zala.