NITRA - Poštové holuby preletia aj vzdialenosť 1200 kilometrov za dvanásť hodín. Toľko meria cesta z Bruselu na Slovensko. Brusel je miestom, kde sa koná štart jedného z prestížnych pretekov poštových holubov.
Video: Niektoré holuby sú nad zlato
„Na miesto štartu ich zváža špeciálny kamión. Vypustené holuby odtiaľ letia domov, do holubníka každému majiteľovi. Ten zoberie spoza krúžku kód a dá ho odčítať do špeciálneho prístroja.
Z údajov organizátori určia priemernú rýchlosť a podľa neh víťaza," povedal organizátor Daniel Krajčík na víkendovej výstave takmer 1400 poštových holubov v Nitre, ktorú Slovensko vyhralo.
Keď letia v smere vetra, lietajú vyššie, v protivetre sa zasa ťahajú k zemi. Na pretekoch na ne číha nebezpečenstvo. „Môže ich chytiť dravec. Niekedy nevládzu, pridajú sa k nejakému kŕdľu a vrátia sa neskôr. Ak neprídu prvý deň, vtedy je čakanie na ne nočnou morou," povedal Krajčík.
Upresnil, že iba v rozprávkach poštové holuby posielajú z domova zo správou niekam. Poštový holub v skutočnosti letí iba domov, na miesto, kde sa vyliahol. Je určený na to, aby pretekal a na miesto štartu ho vozia.
Čím má holub viac nalietaných kilometrov a viac úspechov v súťaži, tým je drahší.
Kúpil som holuba za 80-tisíc korún," priznal chovateľ Dalibor Duľa zo Spišskej Novej Vsi. Poliaci priniesli do Nitry holuby, poistené až na milión korún. Na dražbe, ktorá bola súčasťou výstavy, sa dali kúpiť aj lacnejšie - za desať tisíc. Pretekármi bývajú len sivo sfarbené holuby. Tie rozprávkovo biele sú raritou a ľahkou korisťou jastrabov.

Beata
Balogová
