Poslankyňa za SDKÚ-DS Tatiana Rosová žiada od ministra školstva Jána Mikolaja, aby stiahol návrh nového školského zákona.
Podľa nej nový zákon je nevyhovujúci a minister by ho mal prepracovať, keďže k nemu dostal stovky pripomienok. "Nemožno pripustiť experiment na deťoch," povedala Rosová na dnešnej tlačovej besede. Podporu pre svoju požiadavku plánuje získať aj u ostatných dvoch opozičných strán KDH a SMK.
Video: Je to nebezpečný experiment na našich deťoch, tvrdí Rosová
Podľa Rosovej nový zákon neprimerane upravuje detaily školského života. Tvrdí, že všetky zmeny si budú vyžadovať novely, a tak sa zo školských noriem môže stať "bludisko paragrafov". "Minister školstva kvantitou nahrádza kvalitu," uviedla Rosová. Podľa nej minister uháňa školskú reformu, pretože chce v novom školskom zákone presadiť princípy politickej strany, ktorú reprezentuje. Ministra nominovala do funkcie SNS. Rosová považuje takúto snahu ministra za neprijateľnú, priestor by nemala dostať politika, ale odborníci. Mikolaj chce, aby sa po novom začalo učiť už od tohto septembra. "Iba v júni by mal na ňom (na novom zákone) zaschnúť podpis prezidenta," pripomína Rosová.
Čo chýba v návrhu
Mikolajovi ďalej vyčíta, že na reformu nemá peniaze a novým školským zákonom centralizuje moc v rukách ministerstva školstva. Podľa Rosovej kvalitný vzdelávací systém potrebuje tri veci - najlepších učiteľov, tvorivé prostredie a osobitnú starostlivosť o tých, ktorí zaostávajú.
Toto všetko v návrhu chýba, podotkla Rosová. Kriticky vníma aj redukciu učebných osnov. "Deti sa budú menej učiť, jednoducho budú menej vedieť," domnieva sa Rosová. Nepozdáva sa jej ani výučba cudzích jazykov. Nedostatok jazykárov chce Mikolaj vyriešiť doškoľovaním pedagógov. Absolvovať by mali niekoľkosemestrálne štúdium a potom by mohli učiť cudzie jazyky v 1. až 4. ročníku na základných školách. "Takéto rýchlokvasenie učiteľov bude škodlivé," tvrdí Rosová. Podľa nej neexistuje kontinuita vo výučbe cudzích jazykov, keď žiaci prechádzajú zo základnej na strednú školu. "V konečnom dôsledku nevedia žiaden jazyk," uzavrela Rosová.
Mikolaj podľa Rosovej porušuje zákon pri menovaní profesorov
Poslankyňa za SDKÚ-DS Tatiana Rosová tvrdí, že minister školstva Ján Mikolaj si neplní zákonné povinnosti pri vymenovávaní profesorov. Podľa Rosovej jeho úlohou je len sumarizovať návrhy na vymenovanie profesorov od vedeckých rád vysokých škôl a predkladať ich prezidentovi, ktorí udeľuje profesorské tituly. Minimálne v 20 prípadoch ministrovi ležia žiadosti na stole a neposunul ich prezidentovi, konštatovala na dnešnej tlačovej besede Rosová.
Video: Rosová napísala ministrovi Mikolajovi
Priznala, že zákon ministrovi neprikazuje, dokedy musí návrhy posunúť prezidentovi. Podľa Rosovej keďže minister nemá stanovenú žiadnu lehotu, mal by konať bezodkladne. "Ide o demonštráciu arogancie moci," povedala Rosová.
Odmietla konkretizovať mená ľudí, ktorí čakajú na udelenie profesorského titulu. Podľa nej najstaršie návrhy na vymenovanie sú z jari 2006. Medzi nimi majú byť pracovníci z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave a Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK. Rosová ďalej uviedla, že v šiestich prípadoch si minister v novembri minulého roka vyžiadal od rektora Univerzity Komenského v Bratislave Františka Gahéra dokumenty, na ktoré nemá podľa ministerskej vyhlášky nárok. Minister žiadal predložiť dokumenty, aby mohol posúdiť návrhy na vymenovanie profesorov.
Nevymenovanie potvrdil aj rektor Gahér
Bezdôvodné zdržanie menovania ôsmich osôb titulom profesor TASR potvrdil rektor František Gahér. Odmietol však tvrdenie poslankyne Rosovej, že by si minister vyžiadal materiály, ktoré v súvislosti s týmto aktom nemusí podľa príslušnej vyhlášky mať.
"Tie osoby splnili všetky kritériá, ale zatiaľ menovaní prezidentom SR neboli. Minister si vyžiadal najvýznamnejšie práce týchto uchádzačov a podľa zákona má právo na kontrolu," uviedol pre TASR Gahér. Jeho informácie podporil aj dekan jednej z "poškodených" fakúlt - Prírodovedeckej Anton Gáplovský.
"U nás konkrétne sa to týka štyroch ľudí, ktorých sme menovali už na jeseň minulého roka a prakticky bez odôvodnenia na menovanie čakajú," povedal Gáplovský. Doplnil, že celá univerzita má pred sebou komplexnú akreditáciu a mohlo by ju to poškodiť. Aj on TASR potvrdil, že ministerstvo si vyžiadalo i iné informácie, avšak o ich podrobnostiach sa zmieniť nechcel.
Bez titulu majú menšie platy
Rosová si myslí, že Mikolaj čakateľov na získanie profesorského titulu nepoškodzuje len morálne, ale aj finančne, keďže vďaka získaniu najvyššieho titulu by mali vyššie platy. Zároveň uráža aj vedecké rady, ktoré návrhy schvaľujú, domnieva sa Rosová.
Rosová podotkla, že na Slovensku je priveľa profesorov. Negatívne však vníma, že ministerstvo to rieši takýmto spôsobom a samo rozhoduje, komu pripustí získať profesorský titul a komu nie. "Je to rozhodovanie od zeleného stola, tebe áno, tebe nie," dodala Rosová.
Autor: Video: Silvia Pňačková

Beata
Balogová
