VYSOKÉ TATRY 4. februára (SITA) – Vyhľadávanie zasypaných osôb a vecí v lavíne je hlavnou témou Medzinárodného kynologického seminára, ktorý sa dnes začal na Popradskom plese vo Vysokých Tatrách. Prvé tri dni seminára sú určené na samotný výcvik lavínových psov. Ďalšie dva dni čakajú skúšky spôsobilosti nielen psov, ale aj ich psovodov. „Skúša pozostáva z poslušnosti a ovládateľnosti psa a druhá časť z vyhľadávania v lavíne,“ informoval SITA kynológ Horskej záchrannej služby (HZS) Ladislav Gardošík. Počasie zatiaľ neumožnilo využiť pri výcviku vrtuľník.
Ráno si účastníci kynologického seminára pripravili niekoľko snehových záhrabov. Psy sú rozdelené podľa veku a triedy. Najmladšie psy trénujú vyhľadávanie v lavíne pomocou vizuálneho kontaktu so svojim pánom. Staršie psy majú už priamo zahrabaných figurantov v snehu. „Podľa toho, aký je starý pes, je prispôsobená veľkosť lavíny,“ doplnil Gardošík. Na Popradskom plese dnes trénujú už aj mladé, ani nie jednoročné psy, ktoré sa priúčajú remeslu. Tieto psy po úspešnom absolvovaní kurzu môžu byť zatriedení do kategórie A. Postupne sa môžu zlepšiť až na kategóriu CW. Tú však môžu získať až psy staršie ako päť rokov. Najoptimálnejší pes na prácu v lavínach je vo veku tri až osem rokov.
Okrem psovodov HZS sa na kynologickom seminári na Popradskom plese zúčastňujú psovodi Prezídia Policajného zboru a psovodi z horských služieb z Nemecka, Poľska a Českej republiky. Na Popradskom plese je dnes 38 psov rôznych vekových kategórií. Najviac, až 25 psov, tu má Horská záchranná služba. Z plemien dominuje nemecký ovčiak. „U nás sa používajú len nemecké ovčiaky. Nevadí im chlad ani sneh. Sú tu aj iné rasy ako napríklad labrador, ale my s nimi nemáme dobré skúsenosti,“ uviedol Gardošík. Medzi lavínovými psami chýba bernardín. Tento pes je podľa Gardošíka veľmi ťažký a použiteľný je len niekde v blízkosti chát, ale nie je vhodný na väčšie akcie.
Medzinárodný kynologický seminár na Popradskom plese organizuje Horská záchranná služba.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.