Banská Bystrica 5. februára (ČTK) - Prvé štátne dotácie na kúpu slnečných kolektorov a kotlov na biomasu môžu slovenské domácnosti očakávať najskôr na jeseň tohto roku.
Spustenie programu preto závisí od príjmov štátneho rozpočtu, povedala ČTK Dagmar Hlavatá z tlačového oddelenia ministerstva hospodárstva.
Príspevok domácnostiam 3000 korún na meter štvorcový solárnych kolektorov alebo 25 percent z ceny kotla na biomasu schválila v apríli minulého roku vláda. Podporu však pribrzdili úsporné opatrenia pre splnenie maastrichtských kritérií potrebných na prijatie spoločnej meny eura. "Pri priaznivom vývoji príjmov štátneho rozpočtu budeme usilovať o rozpočtové opatrenie v priebehu roku 2008," povedala Hlavatá.
K podpore obnoviteľných zdrojov energie nepriamo vládu núti aj Európska komisia (EK), ktorá od Slovenska požaduje zvýšenie podielu takejto energie do roku 2020 na 14 percent z celkovej spotreby. Potrebné investície presiahnu podľa ministerstva 3,5 miliardy eur (asi 119 miliárd korún).
S odsunutím podpory obnoviteľných zdrojov energie nesúhlasia ochrancovia prírody ani niektorí podnikatelia. Podľa hovorcu hnutia Greenpeace Juraja Rizmana Slovensko v tomto smere od roku 2000 stagnuje a aktivisti sa obávajú, či krajina splní cieľ 14-percentného podielu obnoviteľných zdrojov stanovený EK. "Existuje množstvo projektov, ktoré štátny rozpočet nezaťažia, vyžadujú však podporu vlády napríklad pri prijímaní zákonov," povedal Rizman.
Príspevok na nákup solárnych panelov by výrazne zvýšil záujem o tento druh energie aj podľa riaditeľa najväčšieho výrobcu týchto zariadení na Slovensku Thermo/Solar Žiar nad Hronom Milana Nováka. "Plánovaná dotácia je nižšia, ako štát za tieto výrobky zinkasuje na dani z pridanej hodnoty (DPH)," upozornil Novák. Štát by podľa neho podporou v konečnom dôsledku získal, pretože okrem zvýšeného výberu DPH by štátny rozpočet naplnili dane zo zisku, odvody a zvýšila by sa zamestnanosť.
Práve slnečná energia a využitie biomasy majú podľa vládneho materiálu najväčšie možnosti ďalšieho rozvoja. Zatiaľ čo v roku 2005 získalo Slovensko zo solárnych kolektorov 50 terrajoulov (TJ) a zo spaľovania biomasy 1673 TJ tepelnej energie, možnosti využitia slnečných lúčov sú rádovo tisíckrát vyššie. Celkový potenciál výroby tepla z biomasy odborníci odhadujú na približne 100.000 TJ ročne.
rez fil fab