Bratislava 5. februára (TASR) - Druhým dňom pokračuje dnes po viac ako dvojmesačnej prestávke Krajský súd (KS) v Bratislave v pojednávaní tzv. kolkovej aféry, ktorá sa odohrala pred viac ako 14 rokmi.
Na dnešný deň predvolali päť svedkov a dostavili sa štyria. Väčšina z nich sú príslušníci bezpečnostných zložiek, ktorí sú v tomto prípade dnešnej výpovede zbavení mlčanlivosti ministrom vnútra SR. Medzi svedkami je aj jeden znalec z kriminalistického ústavu. Trojčlenný senát by mal dnes proces odročiť a vytýčiť nový termín hlavného pojednávania.
Aj na dnešnom dni sa zúčastňujú len dvaja z kvarteta obžalovaných - Vladimír M., Miroslav W. Údajný hlavný aktér Peter R. a aj Francisc F. požiadali v pondelok 4. februára o proces v neprítomnosti. Hlavný obžalovaný tak urobil, podobne ako počas posledného pojednávania v polovici novembra minulého roka, prostredníctvom svojho právneho zástupcu a rumunský Slovák Francisc F. písomne, keď argumentoval že má zo svojho bydliska veľké cestovné náklady.
V prípade okrajovo figurujú aj známe mená slovenských politikov, finančníkov a iných prominentov, napríklad šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Jaroslava Svěchotu, exguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Vladimíra Masára, exguvernéra Českej národnej banky Josefa Tošovského či expremiéra Vladimíra Mečiara, bývalých členov slovenských vlád či neznámeho juhoslovanského generála a ďalších finančníkov a členov rozličných bezpečnostných zložiek.
Na pondelok, prvý deň hlavného pojednávania, príslušná sudkyňa predvolala 15 svedkov a dostavilo sa len päť. V prípade dnes okrajovo vypovedal aj bývalý poslanec Národnej rady SR za Komunistickú stranu Slovenska (KSS) a bývalý vysoký funkcionár tejto strany Karol Fajnor.
V kauze sú obvinení spomínaní Peter R., Vladimír M., Miroslav W. a rumunský Slovák Francisc F., ktorých obžaloba viní podľa paragrafu 140 z falšovania a pozmeňovania peňazí a cenných papierov. Za to im hrozí v prípade dokázania viny päť- až desaťročný trest odňatia slobody. V prípade figuroval ako obžalovaný aj Jozef N., alias Ivan Š., prezývaný aj ako farár a ktorého však koncom júla 1996 zastrelili.
Mimo iných v pondelok vypovedala svedkyňa Helena B., ktorá na začiatku 90 rokov pracovala ako tajomníčka na istej základnej škole, kde Peter R. pôsobil ako riaditeľ. Svedkyňa argumentovala, že od prípadu uplynulo už 15 rokov a na "veľa sa nepamätá". Senát čítal jej predchádzajúce písomné výpovede. V nich sa okrem iného uvádzalo, že Peter R. sa údajne poznal s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Jaroslavom Svěchotom. Bývalý vysoký predstaviteľ SIS údajne v škole v tom čase mal svojho vnuka.
Spomínaný exposlanec Karol Fajnor v minulosti podal za spoločnosť Edico.sk trestné oznámenie na firmu Petra R. Spoločnosť Eurocar mala jeho prostredníctvom spáchať podvod vo výške 2,5 milióna Sk počas dodávky stavebnej ocele.
Sudkyňa KS na poslednom pojednávaní v polovici novembra avizovala, že rozdelí proces na viacero etáp a v rámci nich by malo vypovedať viacero svedkov vrátane prominentov, príslušníkov polície a iných bezpečnostných zložiek či pracovníkov Národnej banky Slovenska.
Väčšina z predvolaných svedkov sa v novembri pridržala pôvodnej výpovede z prípravného konania, ktorú senát prečítal. Aj vtedy vo svedeckých výpovediach zazneli ďalšie "zvučné mená", ktoré mali byť údajne zainteresované do kauzy - exguvernéra Českej národnej banky Josefa Tošovského, šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Jaroslava Svěchotu a neznámeho juhoslovanského generála.
Obvinení mali v roku 1993 vyrobiť falzifikáty kolkov nominálnej hodnoty 1000 Sk, a to najmenej 91 000 kusov. Bolo to v období, keď sa federálne tisíckorunáčky dali vymeniť už len na špeciálnu žiadosť v banke. V kauze figuruje meno bývalého, už nebohého šéfa kontrarozviedky SIS Svěchotu, ktorého v minulosti vo svojich výpovediach viackrát spomenul Peter R. a aj obžalovaný Miroslav W. Údajne mal byť jedným z organizátorov celého prípadu.
Miroslav W. odmietol obžalobu, uviedol, že poznal len jedného z obžalovaných. V prípade podľa jeho slov išlo o vyhotovenie nie falošných kolkov, ale o fotokópie plagátovou formou na reklamné účely. Na výrobu "týchto plagátikov" dostal on a Vladimír M. zálohu 20 000 mariek a zákazku si od neho objednal Peter R. Obžalovaný argumentoval, že prípad sa stal takmer pred 15 rokmi a na veľa skutočností sa už nepamätá.
Okrem toho Miroslav W. tvrdil, že nemal v úmysle "poškodiť Slovenskú republiku" a konal pod "brutálnym psychickým nátlakom" zo strany Ivana Š. a Petra R. Plagáty mali byť údajne vyvezené do Maďarska.