Bratislava 5. februára (TASR) - Účastníci slovenskej delegácie na 10. mimoriadnom zasadnutí Riadiacej rady/Globálneho ministerského environmentálneho fóra Programu OSN pre životné prostredie (UNEP), ktoré sa uskutoční 20. až 22. februára 2008 v Monaku, by mali podporiť prijatie Strednodobej stratégie UNEP na obdobie rokov 2010-2013 v súlade s postupom Európskej únie (EÚ). V materiáli, o ktorom bude v stredu hlasovať vládny kabinet, to navrhujú Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR a Ministerstvo zahraničných vecí SR.
Z dokumentu je tiež zrejmé, že slovenskí delegáti budú koordinovať svoj postup v zmysle spoločnej pozície EÚ k otázkam transformácie UNEP na špecializovanú organizáciu OSN UNEO (United Nations Environment Organisation). Taktiež podporia schválenie iniciatív a prijatie rozhodnutí v intenciách cieľov zahraničnej politiky SR.
Mimoriadne zasadnutie bude v zmysle svojho programu venovať pozornosť vyhodnoteniu súčasného stavu životného prostredia vo svete a upozorní na nové naliehavé problémy. Jednou z prioritných otázok, ktorou sa budú ministri zaoberať, je "Globalizácia a životné prostredie mobilizovanie financií na splnenie cieľov súvisiacich so zmenou klímy." Účastníci vyhodnotia súčasné koncepcie na posilnenie spolupráce medzi verejnou politikou, investíciami súkromného sektora a technologickými trhmi, ktorých cieľom je vytvoriť priaznivú investičnú klímu, financovať akcie orientované na zmiernenie a adaptáciu na klimatické zmeny, zabezpečiť transfer technológií.
Druhou prioritnou témou bude "Medzinárodné environmentálne riadenie a reforma OSN." Konzultácie ministrov sa zamerajú na najnovšie iniciatívy medzinárodného environmentálneho riadenia a reformy OSN. Vzhľadom na existenciu vyše 500 multilaterálnych environmentálnych dohôd podľa MŽP SR je potrebné zlepšiť medzi nimi koordináciu a zvýšiť ich efektívnosť, aby nedochádzalo k duplicite.
Na programe je aj spomínaná problematika Strednodobej stratégie UNEP na obdobie 2010-2013, ktorá stanovuje šesť prioritných oblastí: klimatické zmeny, prírodné pohromy a konflikty, manažment ekosystémov, správu životného prostredia, nebezpečné látky, účinnosť zdrojov - trvalo udržateľnú spotrebu a výrobu. Pri každej z priorít je stanovený konkrétny cieľ i očakávané výsledky. Stratégia ďalej určuje, akým spôsobom sa budú priority a ciele implementovať, zaoberá sa inštitucionálnymi mechanizmami, monitorovaním a hodnotiacim mechanizmom, ktorým sa bude vyhodnocovať jej implementácia.
UNEP vznikol na základe rezolúcie 2997 (XXVII.) Valného zhromaždenia OSN v roku 1972. Má mandát usmerňovať vývoj globálnej environmentálnej politiky, podporovať medzinárodnú spoluprácu v oblasti životného prostredia a koordinovať riešenie environmentálnych problémov na celosvetovej úrovni, pričom sa snaží dosiahnuť politický konsenzus a upozorňovať vládnych činiteľov i medzinárodnú komunitu na vznikajúce problémy. "Jeho úloha pri ochrane a zlepšovaní stavu životného prostredia je nezastupiteľná," konštatuje rezort životného prostredia.