Trenčín 5. februára (TASR) - Fyzické tresty na pôdu školy nepatria. Pedagóg by mal v každom prípade zvládnuť situáciu v triede. Pre TASR to dnes povedala školská psychologička Tatiana Ďurkovičová z Krajskej pedagogicko-psychologickej poradne v Trenčíne.
"Je nepríjemné, ak situáciu ovládnu žiaci," povedala Ďurkovičová. Manažment školy by mal podľa nej zvažovať, aký učiteľ v triede zvládne daných žiakov. Reagovala tak na minulotýždňový incident na Základnej škole (ZŠ) Dlhé Hony v Trenčíne, kde žiaci obvinili učiteľa z neprimeraných fyzických trestov. Potvrdila, že reakcia učiteľa bola nesprávna aj napriek tomu, že deti dokážu pedagógov niekedy "vytočiť".
Správanie detí je mnohokrát podmienené výchovou v rodine. "Je dôležité, aby mali deti vo výchove svoje vzory a učiteľ bol pre nich autoritou," zdôraznila Ďurkovičová. Podľa nej sa deti ani napriek dobe nezmenili. "Sú stále rovnaké. Možno sme sa zmenili my a tým pádom ich i vidíme inak," dodala Ďurkovičová. Konanie pedagógov, ktorí deťom vraj prikázali vymazať nahrávky z mobilov, vie psychologička pochopiť. "Neviem, či je to správne alebo nie, ale v každom prípade to chápem," povedala.
Učiteľ, ktorého deti minulý týždeň obvinili z násilného správania, už od 1. februára nie je zamestnancom školy. TASR o tom informoval riaditeľ Základnej školy Dlhé Hony Michal Galko. Tvrdí, že incident, ktorý žiaci predložili ako dôkaz na nahrávke, sa udial dva dni pred ukončením zmluvy. V opačnom prípade by tento incident podľa Galka bol dôvodom na zrušenie pracovného pomeru. Riaditeľ poprel, že niektoré z pedagogičiek vedeli o viacnásobných incidentoch a prikázali žiakom, aby si vymazali video. "Nič nebolo ututlané. Žiadne videá neexistovali, ak by existovali určite by sa dostali na verejnosť," zdôraznil riaditeľ. "Zopár faciek padlo, za to sa ospravedlňujeme. Bolo to zlyhanie dotyčného pedagóga," poznamenal. Žiaci údajne potvrdili, že ostatné incidenty si vymysleli. Ak by sa podobná situácia zopakovala v budúcnosti, žiaci by mali takéto správanie ohlásiť triednemu učiteľovi alebo vedeniu školy.
"Mesto Trenčín mrzí táto udalosť. Situáciu rozoberieme na dnešnej porade riaditeľov základných škôl. Pripravíme opatrenia tak, aby sa niečo podobné v budúcnosti neopakovalo na ostatných ZŠ," povedal vedúci Útvaru školstva a sociálnych vecí Mestského úradu v Trenčíne Jozef Baláž.
Deti zo Základnej školy Dlhé Hony vo štvrtok 31. januára obvinili učiteľa matematiky a fyziky, že ich počas vyučovania i prestávok trestal neprimeraným fyzickým spôsobom. Ako dôkaz predložili video na mobilnom telefóne. Žiaci tvrdili, že jednému z nich vybil kúsok zuba a z nosa mu tiekla krv. Potvrdili aj incident na záchode, kde údajne učiteľ dokopal žiaka z dôvodu, že sa mal počas prestávky prechádzať na chodbe. Matematikár bil údajne bez rozdielu dobrých i zlých žiakov a nevynechal ani dievčatá. "Buchol ma hrubou encyklopédiou fyziky po chrbte. Ešte dva dni som mala červený chrbát. Vlepil mi aj facku, že som drzá," potvrdila siedmačka. Agresívne správanie učiteľa potvrdili aj rodičia žiakov, ktorí sa o ňom dozvedeli z nahrávok z telefónov.