Bratislava. Prezident Policajného zboru SR Ján Packa si myslí, že celoplošné preverovanie cudzincov je potrebné. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii, ktorá sa týkala odhalenia dvoch skupín, kde prevažnú časť obvinených tvorili práve cudzinci.
"Po otvorení schengenského priestoru množstvo cudzincov zneužíva azylový pobyt na voľný pohyb v únii a niektorí aj na páchanie trestnej činnosti," myslí si Packa. Polícia chce aj pri priestupkoch pristupovať k vyhosťovaniu.
Polícia plánuje zorganizovať akciu Cudzinec, pri ktorej preverí všetkých cudzincov žijúcich na Slovensku. "Dá sa predpokladať, že sa preveria aj všetky ubytovacie zariadenia a všetky miesta, kde sú cudzinci. Nebude to robiť len Hraničná a cudzinecká polícia, ale aj bežní policajti, poriadková, dopravná a kriminálna polícia. Bude to špecializovaná akcia na celom území, aby sme si vyčistili priestor," dodal Packa.
Polícia zadržala "dobre známe osoby", vydieračov z Košíc
Príslušníci Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru zadržali päť páchateľov, ktorí sa zaoberali najmä vydieraním v oblasti Košíc. V policajnej akcii s krycím názvom "BIZNIS" zaistili štyroch Albáncov a jedného Slováka. Informoval o tom dnes prvý policajný viceprezident Michal Kopčík na tlačovej konferencii.
Muži albánskej národnosti Fadil B., Skender S., Safet H., Servet H. a občan SR Roman F. predali mužovi z Košíc auto za 430.000 korún. Následne od neho pod hrozbou odrezania uší a usmrtenia jeho blízkych požadovali ďalších 400.000 Sk. Raz ho dokonca bili pištoľou po hlave. Začiatkom minulého roka ho prinútili, aby im odovzdal tieto peniaze a následne na to od neho žiadali ďalších 410.000 korún. Safet H. okrem toho vymáhal od ďalšieho Košičana neexistujúci dlh 340.000 korún.
Podľa slov prezidenta Policajného zboru Jána Packu patrili tieto osoby v Košiciach medzi dobre známe. Doteraz boli podozriví z trestnej činnosti a mali niekoľko priestupkov, ktoré sa týkali rôznych bitiek. Svoj priestor si podľa Packu vytvárali nátlakom, avšak predtým sa nenašli svedkovia ochotní svedčiť. Skupinu týchto mužov policajti monitorovali ešte pred rozbehnutím akcie koncom minulého roka.
Muži boli zadržaní 31. januára a v súčasnosti sú všetci vo väzbe. Vyšetrovateľ ich obvinil z obzvlášť závažného zločinu vydierania a prečinu ublíženia na zdraví. Jeden z obvinených Fadil B. nemal oprávnenie zdržiavať sa území Slovenska a po prípadnom odpykaní si trestu bude pravdepodobne vyhostený zo Slovenskej republiky.
Skupina cudzincov vyrábala a predávala falošné doklady
Za falšovanie dokladov predložil vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru SR návrh na podanie obžaloby voči piatim členom organizovanej skupiny. Mladjen M., Dejan D., Javon S., Amir L. a Vendelín K. sa od roku 1997 do minulého roka zaoberali falšovaním a pozmeňovaním rôznych dokladov. Za to im hrozí trest od jedného do piatich rokov.
Ako dnes informoval policajný prezident Ján Packa, skupina od roku 1997 vyrábala a predávala slovenské doklady - občianske a vodičské preukazy a pasy, ktoré posielala do Česka, Francúzska, Talianska, Švajčiarska, Srbska a Čiernej Hory. Za sadu dokladov - občiansky, vodičský a pas si účtovali 500 eur, za nový cestovný pas
2 000 eur. Doklady posielali poštou a pomocou vodičov medzinárodných autobusových liniek.
Polícia na odhalení skupiny podľa Packu pracovala viac ako dva a pol roka. Polícia zistila, že sa jedna kompletná séria pasov stratila na ceste medzi výrobou a distribúciou.