Bratislava 5. februára (TASR) - V demokracii nie je možné odňať poslancom ich zákonodarnú iniciatívu. Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR s týmito slovami reagovalo na dnešnú výzvu Iniciatívy za dobrý zákon o prístupe k informáciám adresovanú vláde ohľadne novely infozákona.
"Každý poslanec má právo predložiť svoj návrh a žiadne ministerstvo ho nesmie a ani nemôže obmedzovať," uviedol pre TASR hovorca rezortu Michal Jurči. Konštatoval, že by išlo o prvky diktatúry, kedy by vláda diktovala zákonodarnému zboru - Národnej rade (NR) SR, ako majú hlasovať, predkladať svoje návrhy zákonov a iné. "Poslanci pritom dostali na rozdiel od aktivistov mandát od občanov v legitímnych voľbách," dodal.
Táto novela mala byť podľa šéfa rezortu Štefana Harabina súčasťou infozákona už dávno. "Prečo by zrakovo postihnutí spoluobčania nemohli mať nárok na informácie v prijateľnej forme," pýta sa minister. Pokračoval, že sa kladie dôraz na práva národnostných menšín a nemožno naďalej ignorovať práva zrakovo a sluchovo postihnutých.
Občianska iniciatíva požaduje v prípade schválenia novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám kabinetom, aby vláda deklarovala, že nepripustí zneužitie návrhu na obmedzenie prístupu občanov k informáciám. Aktivisti tiež požadujú prijatie uznesenia, v ktorom sa vláda zaviaže, že stiahne novelu zákona z rokovania parlamentu, pokiaľ dôjde k schváleniu pozmeňujúcich návrhov nad rámec upravovanej problematiky.
"Obmedzovanie práv poslancov a robenie rozdielov medzi občanmi na základe zdravotného postihnutia je typické pre obdobie fašizmu a totality," povedal Jurči. Rezort preto dôrazne odmieta akýkoľvek nátlak lobistov týkajúci sa obmedzovania ľudských práv občanov so zdravotným postihnutím.
MS SR tvrdí, že pripravilo kvalitnú novelu infozákona. "Nikto doposiaľ nepredložil počas pripomienkového konania reálne žiadnu inú alternatívu, ktorá by riešila daný problém, kedy sú zrakovo a sluchovo postihnutí spoluobčania diskriminovaní," zhrnul Jurči.
ala ed