BRATISLAVA 5. februára (SITA) - Ministerstvo spravodlivosti nemieni obmedzovať právo poslancov a preto nestiahne novelu infozákona. Výzvu mimovládnych organizácií, aby novelu stiahli, ak poslanci pozmeňovacími návrhmi obmedzia právo na informácie, minister Štefan Harabin odmietol. Každý poslanec má právo predložiť svoj návrh a žiadne ministerstvo ho nesmie a ani nemôže obmedzovať, zdôraznil Harabin. "Išlo by o prvky diktatúry, keď by vláda diktovala zákonodarnému zboru, ako má hlasovať," uviedol Harabin. Občianskym aktivistom pripomenul, že poslanci, na rozdiel od nich, získali mandát od občanov v legitímnych voľbách.
Iniciatíva za dobrý zákon o prístupe k informáciám sa obáva, že vládna koalícia sa cez novelu infozákona, ktorá má upraviť poskytovanie informácií zrakovo postihnutým, snaží obmedziť práva občanov. Novela ani pôvodný problém nerieši komplexne, nezaväzuje úrady poskytovať písomné informácie v Braillovom písme. Riešením by podľa zástupcov iniciatívy mohlo byť vytvorenie asistenčnej služby. Inštitúcia, ktorej činnosť by bola upravená zákonom, by mala zrakovo postihnutým pomôcť nielen pri prekladoch.
Iniciatíva doručila dnes výzvu vláde. Harabinovu novelu má vláda schváliť v stredu. K novele dali občania, zastúpení Iniciatívou, hromadnú pripomienku. Zásadnú pripomienku malo aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré poukazovalo na zvýšené náklady.
Vládna koalícia sa už raz pokúsila právo na informácie obmedziť a nechať rozhodnutie o poskytnutí informácie na vôli úradníka. Poslankyňa za Smer-SD Edita Angyalová chcela cez novelu zákona o reklame dostať do infozákona paragraf, ktorý mal umožniť úradníkovi odložiť žiadosť o informáciu, ak je „zjavne nerozumná“. Po tlaku mimovládnych organizácií a opozície pozmeňovací návrh stiahla. Proti bol vtedy aj Harabin. Nesúhlasil, aby sa jeden zákon novelizoval cez iný.