Lučenec/Banská Bystrica 5. februára (TASR) - Ani po druhom výberovom konaní na miesto riaditeľa Gymnázia v Lučenci, ktoré navštevujú prevažne rómske deti, nie je rozhodnuté, kto bude viesť túto školu. Jeden z kandidátov, Peter Gábor, ktorý u členov komisie získal najviac hlasov, totiž dodnes nedostal od Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) rozhodnutie.
"Výber bol 23. januára a víťaz mal byť o výsledku upovedomený do desiatich dní," uviedol pre TASR Gábor. Dodnes sa tak ale nestalo.
Výsledky výberu neboli zverejnené preto, lebo zástupca Krajského školského úradu v Banskej Bystrici počas rokovania výberovej komisie napadol kvalifikačné predpoklady pána Gábora, uvádza sa v stanovisku, ktoré k prípadu TASR zaslala hovorkyňa BBSK Adriana Jobbiková.
Členovia výberovej komisie sa rozhodli prostredníctvom odboru vzdelávania a ľudských zdrojov Úradu BBSK zistiť na Ministerstve školstva SR, či tento kandidát spĺňa podmienky výberu. O stanovisko požiadal ministerstvo samosprávny kraj listom 25. januára 2008. "Komisia sa preto dohodla, že počká na stanovisko ministerstva a až potom bude menovaný riaditeľ školy," uvádza sa v odpovedi.
Predchádzajúci výber, ktorý bol vlani v novembri, predseda VÚC zrušil. Zástupcovia rady školy, odborov a niektorí pedagogickí i nepedagogickí zamestnanci totiž výber označili ako neobjektívny. Na tlačovej konferencii, ktorú vtedy zvolali, informovali, že z dvoch kandidátov na miesto riaditeľa vybrala komisia človeka, ktorý "vyhovoval samosprávnemu kraju".
Gymnázium, ktoré navštevujú prevažne rómske deti, sa do Lučenca presťahovalo v tomto školskom roku potom, čo poslanci BBSK odsúhlasili jeho presun zo Zvolena. Toto pôsobisko školy bolo totiž pre výučbu gymnázia nevyhovujúce a navyše župa sa objekt rozhodla predať. Kvôli nedostatku financií na ubytovanie, stravu a cestovné však v tomto školskom roku nenastúpila do školy v Lučenci asi tretina zo 70 žiakov. "Momentálne máme 49 žiakov a 13 pedagogických a nepedagogických zamestnancov," uviedol Gábor. Stále len poverený riaditeľ pripravuje v súčasnosti rozvojové projekty pre úpravu vnútorných priestorov školy. "Súrne potrebujeme vybudovať kuchyňu a jedáleň, pretože priestory v škole nemajú súhlas hygienika," konštatoval. VÚC síce zabezpečil dodávku stravy, chýba však adekvátne zázemie.
Škola nutne potrebuje niekoľko miliónov na úpravu priestorov, maľovanie a podobne. Chýbajú aj prostriedky na prevádzku, škola nemá financie na ubytovanie a cestovné pre svojich žiakov a ich rodiny to všetko nemôžu zaplatiť. "Bez riaditeľa školy sa ale nevieme pohnúť z miesta," uzatvoril Gábor.