Bratislava 6. februára (TASR) - Návrh novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám z dielne Ministerstva spravodlivosti SR víta Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) ako realizáciu dlho presadzovanej úlohy Národného programu rozvoja životných podmienok občanov so zdravotným postihnutím vo všetkých oblastiach života.
Obavy z technickej a finančnej náročnosti realizácie práv vyplývajúcich z navrhovanej novely zákona nepovažuje únia za opodstatnené. "Žiadna povinná osoba si nebude musieť zaobstarať zariadenie na tlač Braillovým písmom a ani vyhradiť a zaškoliť pracovníka na jeho obsluhu. Už dnes existujú inštitúcie, ktoré im môžu prepis do a z Braillovho písma ponúknuť ako službu a svoje kapacity prispôsobiť dopytu," uvádza sa v stanovisku ÚNSS.
Samotná skupina potenciálnych žiadateľov, nevidiacich a ťažko slabozrakých ľudí je veľmi malá a rozptýlená, sú to však plnoprávni občania s právom na samostatný prístup k informáciám.
Podobné obavy aké majú mnohé mimovládne organizácie, že bude obmedzené právo na prístup k informáciám prostredníctvom pozmeňovacích poslaneckých návrhov v procese schvaľovania novely zákona v Národnej rade SR, má aj únia. "Prípadné zmeny zákona obmedzujúce slobodný prístup k informáciám nemôžu byť kompenzované zlepšením prístupnosti formátov poskytovaných informácií pre ľudí so zmyslovým postihnutím. Obmedzenie všeobecného práva na prístup k informáciám by bolo obmedzením práva na prístup k informáciám aj pre ľudí so zmyslovým postihnutím," píše sa v stanovisku.
Predseda ÚNSS Branislav Mamojka potvrdil, že na začiatku prípravy novely zákona bolo prisľúbené, že v prípade snáh poslancov rozšíriť novelu zákona nad rámec návrhu predkladaného Ministerstvom spravodlivosti SR, minister využije svoje právo predkladateľa a návrh stiahne z rokovania Národnej rady SR.
"Teraz sa od Ministerstva spravodlivosti SR dozvedáme, že by to bolo obmedzovanie práv poslancov s mandátom od občanov, ktoré nie je prípustné v demokratickej spoločnosti," uvádza únia.
Využitie práva predkladateľa na stiahnutie návrhu zákona nepovažuje ÚNSS za porušenie demokracie. "Nechceme, aby presadzovanie práv ľudí so zdravotným postihnutím bolo chápané ako ohrozenie demokracie alebo ako príležitosť na obmedzovanie demokracie. Chceme veriť, že v prípade potreby a v záujme demokracie, pán minister využije svoje právo," uvádza ÚNSS.