Bratislava 6. februára (TASR) - Ministerstvo obrany (MO) SR umožní právnickým osobám výstavbu a prevádzkovanie inžinierskych stavieb na území vojenských obvodov, ak to nebude brániť zabezpečeniu úloh obrany štátu. Vyplýva to z novely zákona o vojenských obvodoch a novely zákona o organizácii miestnej štátnej správy, ktorú dnes poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.
Účelom návrhu zákona z dielne MO SR je doriešiť problematiku právnych pomerov k nehnuteľnostiam, správu nehnuteľného majetku štátu, vodných tokov, poľnohospodárskej pôdy a práva k nim vo vojenských obvodoch.
Niektoré inžinierske stavby sú na územiach vojenských obvodov od ich vytvorenia. Zriadenie niektorých bolo neskôr vo verejnom záujme povolené. Tieto stavby boli pôvodne vo vlastníctve štátu, ale v dôsledku predchádzajúcich privatizačných procesov a po prechode niektorých kompetencií štátu na samosprávu sú v súčasnosti vo vlastníctve súkromných spoločností alebo iných neštátnych subjektov, uvádza sa v dôvodovej správe.
Napríklad pôvodné štátne cesty II. a III. triedy Malacky - Pernek, Malacky - Rohožník, Malacky - Studienka a Plavecký Mikuláš
Mikulášov, ktoré prechádzajú cez Vojenský obvod Záhorie, prešli do vlastníctva Bratislavského samosprávneho kraja.
Ďalšími neštátnymi inžinierskymi stavbami sú napríklad tranzitný plynovod, vodovody, vedenia vysokého napätia, telekomunikačné stožiare atď. Vlastníctvo týchto stavieb nie je v súlade so zákonom o vojenských obvodoch. Ten neumožňuje v súčasnosti udeliť výnimku pre tieto stavby, neumožňuje ani ich vysporiadanie a zápis do vojenského katastra nehnuteľností.
Podľa návrhu MO SR treba zákon o vojenských obvodoch zladiť aj so zákonom o vodách, podľa ktorého je správcom vodohospodársky významných vodných tokov štátna odborná organizácia Ministerstva životného prostredia SR. Zákon o vojenských obvodoch to však neumožňuje.
dod vs