Bratislava 6. februára (TASR) - Nespokojnosť 20 slovenských mimovládnych organizácií zaoberajúcich sa ochranou ľudských práv a životného prostredia so zmenou niektorých zákonov vyvrcholila 1. februára podaním sťažnosti na Európsku komisiu voči slovenským štátnym orgánom.
"Dôvodom je to, že zákony o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o ochrane prírody prijaté parlamentom v roku 2007 zrušili účastníctvo občianskych združení pri povoľovaní množstva činností a stavieb," informoval TASR Peter Wilfling zo združenia Občan a demokracia. Konštatoval, že ide o činnosti, ktoré môžu byť pre zdravie ľudí a životné prostredie nebezpečné.
Ako povedal, zo znenia zákonov vyplýva, že úrady sa nemusia pripomienkami občianskych združení zaoberať a ak úrad poruší zákon, nemôže sa združenie môcť domáhať nápravy podaním odvolania alebo na súde. "Združenie sa v občianskom združení pritom bolo často jedinou možnosťou, ako si mohli občania chrániť svoje zdravie, súkromie a životné prostredie pri povoľovaní rôznych závažných prevádzok," podotkol.
Prijaté zákony sú podľa neho v rozpore s predpismi EÚ i s medzinárodným Aarhuským dohovorom o účasti verejnosti na rozhodovaní. "Ak sa nesúlad čo najskôr neodstráni, SR čaká súdny proces na Európskom súdnom dvore," domnieva sa.
"Vďaka aktivite miestnych občianskych združení boli pri mnohých projektoch výrazne znížené možné negatívne dopady na zdravie a životné prostredie a naopak, mnohé zlé projekty boli zastavené," povedal Tomáš Blaškovič zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Birdlife Slovensko. Upozornil, že vyradením združení z rozhodovacieho procesu sa taktiež znižuje miera občianskej kontroly úradov, čo môže viesť k zvýšeniu korupcie a k nezákonnému ovplyvňovaniu úradov pri rozhodovaní.
Účastníctvo občianskych združení bolo zrušené napríklad pri povoľovaní banskej ťažby, pri povoľovaní výstavby nových elektrární, skládok a spaľovní nebezpečného odpadu či chemických tovární. Zrušilo sa aj účastníctvo združenia miestnych obyvateľov, ktoré by sa chcelo zapojiť do procesu povoľovania plánovanej ťažby uránu v Jahodnej pri Košiciach, občianskeho združenia vystupujúceho proti ťažbe zlata v Kremnici alebo občianskeho združenia angažujúceho sa ohľadom zámeru postaviť uhoľnú elektráreň v Trebišove.
ala pa