Predseda koaličnej ĽS-HZDS Vladimír Mečiar zatiaľ nepresvedčil poslancov, aby požadovali od prezidenta Ivana Gašparoviča odvolanie Juraja Horvátha z funkcie ústavného sudcu.
Sudca bol v minulosti odsúdený za krátenie dane. Ústavnoprávny parlamentný výbor sa síce dnes zhodol na tom, že Horváth by mal z funkcie odísť, rozhodnúť by sa však mal sám. Mečiara nepodporili poslanci opozície ani vládneho Smeru-SD a SNS.
Parlament mal podľa Mečiarovho návrhu vyzvať prezidenta, aby Horvátha odvolal. Výbor miesto toho navrhol, aby poslanci na odstúpenie vyzvali samotného sudcu. "Uznesenie obsiahlo všetko, čo môže Národná rada v tomto prípade urobiť," povedal ČTK predseda ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka z koaličnej strany Smer-SD. "Mečiarov návrh konštatoval, že sú splnené podmienky na odvolanie (sudcu), čo nie sú," dodal opozičný poslanec KDH Daniel Lipšic, ktorý uznesenie výboru taktiež podporil.
Sudca sám odstúpiť nechce
Horváth už skôr vyhlásil, že sám neodstúpi. Ústavného sudcu môže podľa ústavy odvolať len prezident Gašparovič. Keďže však Horvátha odsúdili ešte pred nástupom do funkcie, nevzťahujú sa na neho ustanovenia ústavy, na základe ktorých by ho bolo možné odvolať, tvrdil už skôr Gašparovič.
Mečiar naopak ešte v utorok novinárom tvrdil, že Gašparovičov výklad bol nesprávny. Zároveň obvinil svojho niekdajšieho straníckeho kolegu a neskoršieho úspešného protikandidáta v prezidentských voľbách, že so sudcom Horváthom má osobné vzťahy a preto ho odmieta odvolať. Mečiar očakával, že ak by parlament podporil jeho návrh, rozdielne rozhodnutia Národnej rady a prezidenta by napokon posudzoval Ústavný súd.
Podľa výboru je treba ústavu novelizovať
Členovia výboru sa taktiež zhodli na tom, že ústavu je potrebné novelizovať, aby sa právomoci na odvolanie vzťahovali aj na tresty udelené pred nástupom do funkcie ústavného sudcu.
Sudca Horváth bol podmienečne odsúdený ešte v roku 1996 za krátenie dane vo výške asi 270.000 korún. Prípad vyšiel najavo až vlani, pretože pri Horváthovej kandidatúre na sudcu Ústavného súdu v roku 2002 už mal trest zahladený. K odchodu z funkcie vyzvali Horvátha aj kolegovia z Ústavného súdu.