Bratislava 19. apríla (TASR) - Návrh žiadosti o poskytnutie pôžičky z Rozvojovej banky Rady Európy (RBRE) na realizáciu projektu Multifunkčné kultúrne a knižničné centrum Obnova a revitalizácia historických budov Univerzitnej knižnice v Bratislave (UKB) - schválila dnes s pripomienkami vláda SR.
Celkové investičné náklady na realizáciu projektu predstavujú približne 274,3 milióna korún. Polovicu z plánovanej sumy poskytne RBRE a zvyšná časť bude hradená zo štátneho rozpočtu. Návrh ráta so splatnosťou poskytnutého úveru na desať rokov v peňažnej mene euro.
Dvoma hlavnými cieľmi renovácie UKB je obnoviť historické a kultúrne dedičstvo SR a vybudovať moderné polyfunkčné kultúrne a knižničné centrum. Všetky potrebné úpravy sa majú uskutočniť v troch etapách rozčlenených na tri roky so začiatkom 1. júna 2001 a s ukončením 31. decembra 2003.
V prvej etape sa uskutočnia predprojektové práce a na základe výsledkov verejnej súťaže sa vypracuje projektová dokumentácia, ktorá bude podkladom pre verejné obstarávanie na dodávateľa prác. Druhá časť bude zameraná na stavebné úpravy v súlade s harmonogramom výstavby. Ich súčasťou má byť prekrytie nádvoria, oprava striech, vybudovanie podkrovia, hydroizolácia suterénu, inštalovanie nových výťahov, rekonštrukcia rozvodov inžinierskych sietí a kúrenia, vybudovanie počítačovej siete, bezpečnostnej a požiarnej signalizácie a vzduchotechniky. V tretej etape majú byť ukončené stavebné práce a zabudovanie strojov a zariadení.
UKB sídli v komplexe budov v historickom centre Bratislavy na Michalskej, Ventúrskej a Klariskej ulici, ktoré sú vo vlastníctve štátu. Ich súčasný schátralý stav si vyžaduje rozsiahlu stavebnú obnovu. Na prízemí obnovenej budovy na Klariskej ulici má naďalej pôsobiť Kancelária Rady Európy, budú tu zriadené viacúčelové konferenčné a výstavné priestory a protidrogové centrum. Suterén sa využije na knižničné sklady. Zostane v nej prezenčná knižnica a na jej prvom a druhom podlaží bude Stredisko UNESCO, depozitná knižnica OSN a špecializované študovne slovacikálnej literatúry. Majú tu byť sústredené i vzácne historické knižničné fondy, ktoré sú v súčasnosti z priestorových dôvodov rozptýlené v neklimatizovaných a nedostatočne ochraňovaných skladoch. Okrem toho tu umiestnia pracoviská retrospektívnej bibliografie, reštaurátorskú dielňu, sklady a špecializovanú študovňu máp a drobných tlačí. V budove na Michalskej ulici sa na prízemí zriadi predajňa kníh, internetová kaviareň, výstavná sieň a galéria.
Pozitívnym dôsledkom rekonštrukcie bude aj bezbariérový prístup do priestorov knižnice zdravotne postihnutým návštevníkom účelovým prispôsobením schodísk, výťahov a sociálnych zariadení.
Aby ÚKB mohla v budúcnosti plniť úlohy určené knižničným zákonom a zriaďovacou listinou, bude vytvorených asi 100 nových pracovných miest. Plán predpokladá zvýšiť počet pracovníkov zo súčasných 176 na 280. Po rekonštrukcii bude užívateľom sprístupnených z 2,3 milióna knižničných jednotiek v archíve UKB pol milióna. Na prezentačné štúdium bude k dispozícii asi 200 000 kníh.
Kontrolu finančnej disciplíny projektu zabezpečí Ministerstvo financií SR.