POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na Okresnom súde v Považskej Bystrici dnes pokračuje súd s inštruktorkou, ktorej sa počas plaveckého kurzu na jar roku 2006 v Púchove utopil deväťročný Adamko. Žaloba Moniku B. viní zo zanedbania povinnosti a nedostatočnej pozornosti pri vedení kurzu.
Chlapec patril do jej výukovej skupiny. „Je to podľa mňa nešťastná náhoda," povedala dnes na súde ďalšia inštruktorka Monika P. Obvinená podľa jej výpovede spolu s ďalšími pomáhala chlapčekovi z vody a deti pred incidentom neustále upozorňovala. Vypovedali aj ostatné inštruktorky, ktoré boli v tom čase za deti v kurze zodpovedné.
VIDEO: Igor Baran, odborník na vodnú záchrannú službu hovorí o príčinách nešťastia a o súčasnom stave výučby plávania
Na púchovskej plavárni sa vtedy Adamko pred očami spolužiakov a inštruktoriek niekoľko minút topil.
Po celý čas podľa výpovede svedkov nič nenasvedčovalo tomu, že sa dostal do problémov. Mal potápačské okuliare a vyzeral akoby sa potápal. Patril do skupiny neplavcov, v čase „voľnej zábavy" vošiel do hlbokej vody a utopil sa tam. Nik si ho niekoľko minút nevšimol. Súdny znalec dobu topenia odhaduje na tri až päť minút. Štyri inštruktorky mali na starosti približne osemdesiat detí. Obvinená sa spolu s Monikou P. v čase nešťastia rozprávala na okraji bazénu, pozerali sa však vraj na vodu. „Jednoznačne vidím príčinu v absencií plavčíka na bazéne v dobe nešťastia," hovorí odborník na vodnú záchrannú službu Igor Baran.
Plavčík, ktorý mal na deti dohliadať aj v čase plaveckého kurzu, bol v čase nešťastia v strojovni. Vypočúvali ho už skôr a to, že nebol na bazéne nepopiera, mal však aj iné povinnosti. Podľa sudcu vo výpovedi uviedol, že na bazéne predsa boli inštruktorky a aj ďalší personál. Podľa Barana je celoslovenským problémom, že práca plavčíka je kumulovaná aj s inými funkciami.
V katalógu pracovných činností je práca plavčíka dokonca definovaná ako strážca pláže. Vyhláška ministerstva, ktorou by sa plavecké kurzy mali riadiť, je ešte z roku 1979 a podľa sudcu obsahuje aj ideologické pasáže. Bol dokonca veľký problém ju v ministerskom archíve nájsť. Po vytiahnutí chlapca asi 20 minút oživovali. Privolaná sanitka podľa svedkov vraj skôr nedokázala prísť preto, že bola na výjazde. Iná nebola k dispozícií. V kritickom stave ho neskôr transportovali vrtuľníkom do Banskej Bystrice, kde zomrel.
Plavecký výcvik detí je dnes problémovou záležitosťou, často ho nie je kde robiť, plavárne a kúpaliská sa rušia. Podľa Barana je až 40 percent záujemcov o vstup do profesionálnej armády neplavcov. Ročne v dôsledku utopenia zomrie približne 50 až 60 ľudí. „Najviac to v štatistikách za posledných 20 rokov bolo 160 ľudí za rok," hovorí Baran.
Autor: Text, video: Michal Trško

Beata
Balogová
