TRENČÍN 7. februára (SITA) – Trenčianske kasárne SNP od začiatku tohto roka opäť dýchajú vojenským životom po tom, čo boli takmer dva roky opustené. Do Trenčína sa vlani koncom roka postupne presťahovalo šesť útvarov Ozbrojených síl SR, ten posledný siedmy to podľa hovorcu ministerstva obrany Vladimíra Gemelu stihne do konca apríla.
“Celkovo ide približne o 390 vojakov a 60 zamestnancov Generálne štábu,” uviedol. Do areálu kasárni sa nasťahovali aj štyri zložky ministerstva obrany. Rezort obrany tvrdí, že návrat vojakov späť do Trenčína je výhodnejší. Už len preto, že trenčianske kasárne sú zrekonštruované v hodnote desiatok miliónov korún. Teraz ministerstvo informovalo, že do nich treba investovať ďalších vyše 100 miliónov korún.
Gemela agentúru SITA informoval, že ministerstvo do kasárni v rokoch 2007 až 2010 investuje 108,8 milióna korún. Ešte v júni minulého roka pritom povedal, že trenčianske kasárne boli v minulosti rekonštruované, takže náklady na investície sú v Trenčíne minimálne oproti nákladom, ktoré by si vyžiadali kasárne v Novom Meste nad Váhom, kde sa časť vojakov z Trenčína musela presťahovať. Novomestské kasárne by vraj zhltli stovky miliónov korún.
Hovorcove slová odzneli pri informovaní o tom, že už teraz bývalý minister obrany František Kašický zastavil snahy niektorých ľudí v rezorte investovať do trenčianskych kasárni ďalších 300 miliónov korún. Až 135 miliónov korún malo ísť podľa Gemelu na administratívne úkony a ďalšie peniaze mali byť použité do rekonštrukcie už opravených objektov. To vyvolávalo podozrenia o snahu o tunel v rezorte. Kašického predchodca Juraj Liška vtedy reagoval pre SITA slovami, že kasárne naozaj potrebujú stovky miliónov korún. „Prečo sa tam doteraz nenasťahovali, keď je to také jednoduché,“ pýtal sa ešte v lete. Hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga spresnil, že tento rok pôjde do kasárni 15 miliónov, budúci rok 34 miliónov a v roku 2010 35 miliónov korún.
”Že by išlo o ďalšie navyšovanie požiadaviek zo strany Ozbrojených síl SR na enormnú výstavbu alebo modernizáciu týchto kasárni, to sa nepredpokladá,” povedal Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomír Bulík . Podľa jeho slov kasárňam určite ublížili dve zimy, keď boli prázdne. Vylepšenie podmienok v kasárňach pôjde podľa Bulíka v rámci rutinnej štandardnej údržby. Na údržbu, energie a prevádzku kasárni je do roka 2010 podľa Vangu vyčlenených 71,1 milióna
Kasárne SNP v Trenčíne sú opustené od začiatku roka 2006, keď ich vyhlásili za prebytočné na základe Liškovho rozhodnutia, ktorý bol predtým primátorom Trenčína. Kašický sa ihneď po svojom nástupe rozhodol prehodnotiť Liškov zámer. Gemela vtedy informoval, že pre ministerstvo a Ozbrojené sily SR z hľadiska pracovných podmienok pre profesionálnych vojakov, sociálnych aj finančných aspektov je návrat výhodnejší. Rozhodnutie opustiť kasárne verejne kritizoval bývalý náčelník generálneho štábu Jozef Tuchyňa. Do Nového Mesta sa napríklad presťahoval Prápor podpory velenia pozemných síl, ktorý slúžil ako zázemie Veliteľstva pozemných síl. To však ostalo v Trenčíne. Liška nazval rozhodnutie Kašického na návrat vojsk do kasární v Trenčíne za "trucpodnik" a argumenty rezortu za zavádzajúce. Trenčiansky primátor Branislav Celler to komentoval slovami, že namiesto rozvoja mesta budú mať Trenčania v centre zaparkované "vetriesky."