Snaha vládnej koalície premiéra Roberta Fica presadiť Lisabonskú zmluvu medzi prvými členskými krajinami Európskej únie dnes zrejme definitívne stroskotala.
Ani po vyše týždni sa nepodarilo presvedčiť opozíciu, aby umožnila schválenie zásadného dokumentu EÚ svojimi hlasmi. Opozičné strany sa podľa očakávania nepridali k vláde ani dnes; svoju podporu stále podmieňujú najmä dohodou o spornom vládnom návrhu tlačového zákona.
Ďalší odklad hlasovania bol pravdepodobný už po stredajšom neúspešnom rokovaní šéfov politických strán, na ktorom opozícia odmietla zľaviť zo svojej podmienky na zmeny v tlačovom zákone a väčšiu ústretovosť k jej návrhom.
Predseda parlamentu Pavol Paška dnes nechal odložiť hlasovanie o zmluve na neurčito. K zmluve, ktorú musí schváliť všetkých 27 členských krajín únie, sa tak Národná rada pravdepodobne vráti najskôr v marci.
Podobne ako v troch predošlých pokusoch aj dnes opoziční poslanci hlasovanie bojkotovali, svojou neúčasťou v pléne tak neumožnili nazhromaždiť pre zmluvu ústavnú väčšinu 90 poslancov. Dve z troch opozičných strán pritom zmluvu podporujú a tento postoj zaujali ako taktický manéver.
Slovenské popoťahovanie sa o Lisabonskú zmluvu vyvolalo v únii prekvapenie. Niektorí politici z Bruselu už vyzývali Bratislavu k zodpovednosti. Slovenskí vládni politici zasa varovali pred možnou stratou reputácie krajiny v zahraničí.
Slovensko malo pôvodne schváliť Lisabonskú zmluvu medzi prvými štátmi. Medzitým už ju však schválili Maďarsko, Slovinsko, Rumunsko a Malta a dnes aj dolná komora francúzskeho parlamentu.
Dzurinda: Ide nám o záchranu demokratických hodnôt
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda je rád, že postoj opozície vytvoril priestor na zmenu zlého tlačového zákona. Na spoločnej tlačovej besede s lídrami KDH Pavlom Hrušovským a SMK Pálom Csákym na pôde Národnej rady SR dnes zároveň vyjadril želanie, aby sa korigovali aj údajné črty diktatúry súčasnej vlády pri aplikácii moci.
Opozícia podľa Dzurindových slov čoskoro vytvorí spoločnú skupinu, ktorá predloží spoločné pozmeňovacie návrhy k tlačovému zákonu.
Expremiér zdôraznil, že postup opozície nemá za cieľ torpédovať snahu ratifikovať Lisabonskú zmluvu, ale záchranu demokratických hodnôt, ku ktorým radí aj slobodu tlače. Hrušovský doplnil, že zodpovednosť za schválenie európskej reformnej zmluvy je na koalícii.
Snahu vládnych strán vyvolať zdanie, že za prijatie rozhodnutia nesie zodpovednosť opozícia, považuje predseda KDH za smiešnu a komickú.
Csáky uviedol, že koalícia de facto splnila podmienky, ktoré jej v januári dala opozícia. Konkretizoval, že v stredu 6. februára sa uskutočnilo politické rokovanie lídrov všetkých strán, ministerstvo kultúry prisľúbilo konzultáciu o tlačovom zákone s Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, hlasovanie o Lisabonskej zmluve parlament odložil na neurčito a premiér Robert Fico začal opozícii načúvať.
Paška: S opozíciou budem hovoriť len o Lisabonskej zmluve
Vládna koalícia už nemieni rokovať s opozíciou. Predseda parlamentu Pavol Paška po odložení hlasovania o Lisabonskej zmluve na neurčito vyhlásil, že sa nenechá vydierať tlačovým, ani žiadnym iným zákonom, keď sa opozícia „zle vyspí“. Opozícii odkázal, že sa o zmenu tlačového zákona môžu pokúsiť v parlamente podaním pozmeňujúcich návrhov. Opozícia dnes oznámila, že ich pripraví spoločne.
Parlament bude o Lisabonskej zmluve hlasovať vtedy, keď vládna koalícia získa päť hlasov opozície. Potrebuje ich, aby mala ústavnú väčšinu nutnú na odsúhlasenie medzinárodnej zmluvy. Paška vyhlásil, že je ochotný diskutovať s opozíciou len o zmluve, a to kedykoľvek. Keď bude opozícia ochotná hlasovať po prijatí tlačového zákona, dá o Lisabonskej zmluve hlasovať.
Odmietol podozrenie predsedu KDH Pavla Hrušovského, že odloženie hlasovania na neurčito znamená, že vládna koalícia nie je ochotná zmeniť tlačový zákon tak, aby bol pre opozíciu prijateľný.
„Nech si vymyslia lídri opozície čokoľvek, toto nie je o tlačovom zákone. Sú v kúte, nemajú čo ľuďom ponúknuť a zúfalo chcú prejaviť svoju snahu vrátiť sa do politickej hry, kde im občania aj vo voľbách, ale aj súčasnou podporou vlády, dávajú jasnú odpoveď čo si o tom myslia. Dnes je to tlačový zákon, zajtra sa zle vyspia, bude to iný zákon. Vždy nájdu dôvod, ako vydierať túto koalíciu,“ zdôraznil Paška.