Bratislava 7. februára (ČTK) - Publikácia, ktorá by mala zhrnúť pohľady slovenských a maďarských historikov na spoločné dejiny, by mala byť hotová do piatich rokov. ČTK to dnes povedal Štefan Šutaj, zastupujúci slovenskú časť komisie. Od spoločného diela sa očakáva, že by malo prispieť k upokojeniu napätých vzťahov medzi Slovenskom a Maďarskom. Kniha sa mala stať podľa skorších informácií učebnicou pre školy, no minister školstva Ján Mikolaj (SNS) tento zámer nedávno odmietol.
Šutaj však naďalej očakáva, že prácu historikov budú využívať najmä učitelia a žiaci. "Do piatich rokov by sme sa mohli dopracovať, dúfajme, k materiálu, ktorý by sme mohli nazvať ako spoločná učebnica," povedal Šutaj. Výsledný text podľa neho pravdepodobne nebude jednoznačným tvrdením, ako sa dejinné udalosti udiali, ale zachytí viacero pohľadov na situáciu. "Dnes je tendencia, aby žiak pracoval s textom. Aby sme mu nevnucovali jednotný názor, ale aby si sám tvoril," dodal historik.
Prvé výsledky spoločnej práce by sa podľa neho mohli dostať do škôl aj pred dokončením celého projektu. V priebehu roka by mali odborníci pripraviť učebné texty, ktoré zachytia pohľady historikov oboch strán na najdiskutovanejšie momenty spoločných dejín. Určené budú najmä pre učiteľov. V ďalšej fáze by mali vzniknúť dokumenty zamerané vo väčšej miere na žiakov, povedal Šutaj.
Slovenská strana v súčasnosti podľa Šutaja čaká na peniaze od ministerstva školstva, z ktorých tiež budú hradené náklady na prácu expertov či prekladateľov. Maďarská strana už na tento účel vraj vyčlenila v prepočte asi 300.000 korún. Slovenský minister školstva plánuje na projekt spoločnej publikácie použiť podľa skôr zverejnených informácií asi 100.000 korún.
Šutaj nevedel povedať, v akej pozícii bude na projekte ďalej pracovať. Mikolaj totiž nedávno vyhlásil, že vedením skupiny historikov poveril namiesto Šutaja vysokoškolského učiteľa z Univerzity Komenského Róberta Letza. Minister zároveň dodal, že kniha nebude učebnicou, ale monografiou, z ktorej bude možné čerpať informácie.
Rozdielne pohľady na spoločné dejiny zvykli v minulosti využívať pri vzájomných slovných útokoch najmä predstavitelia SNS a Strany maďarskej koalície.
Podľa historika z Univerzity Jánosa Selyeho v Komárne Attilu Simona by práve odborníci na dejiny mali razantnejšie zasiahnuť proti zaužívaným predsudkom, ktoré zneužívajú politici. Maďarská strana by podľa neho napríklad mala uznať, že v Uhorsku nemali nemaďarské národnosti rovnocenné postavenie, a preto bol rozpad spoločného štátu zákonitý. Slovenská strana by zase nemala brať ako satisfakciu za vývin dejín Trianonskú dohodu. Tá po 1. svetovej vojne určila hranice novovzniknutého Československa. S vytvorením Československa sa však veľká časť Maďarov ocitla v inom štáte, a preto si zasluhujú pochopenie, povedal už skôr ČTK Simon.
grm boa