Bratislava 7. februára (TASR) Poslanci Národnej rady (NR) SR v závere siedmeho dňa vystúpením ministra kultúry Mareka Maďariča ukončili rokovanie o tlačovom zákone, kvôli ktorému opozícia blokuje schválenie Lisabonskej zmluvy. Predseda parlamentu Pavol Paška dnes rozhodovanie o nej preložil na neurčito. V prvom čítaní by sa o tlačovom zákone malo hlasovať v piatok 8. februára o 11.00 h, ak získa podporu poslancov, definitívne sa o ňom bude rozhodovať na nasledujúcej schôdzi NR SR začínajúcej 26. marca.
Návrh tlačového zákona je podľa ministra kultúry v poriadku, za akt s nádychom nedemokracie považuje naopak žiadosť opozície zákon stiahnuť a diskutovať o ňom mimo parlamentu. "Opozícia je politicky bezradná, zakomplexovaná, ťažko sa po ôsmich rokoch preberá z opojenia mocou," vysvetlil si aktivity opozície počas parlamentnej rozpravy. Až na výnimky popísal postup opozície za politizovanie a vydieranie. Naopak, poďakoval sa poslancom Smeru-SD Dušanovi Jarjabkovi a SNS Rafaelovi Rafajovi, ktorí ho zasadili do širších historických a filozofických súvislostí.
Maďarič zdôraznil, že proces prípravy zákona bol štandardný a konzultovali ho aj s vydavateľmi a ani najväčší kritici mu nikdy nevytýkali, že by porušoval demokratické princípy. Myslí si, že v ostatných týždňoch nastalo masírovanie o hrôzach tlačového zákona. Dokumentoval to zmenou postoja predsedníčky Slovenského syndikátu novinárov Zuzany Krútkej. Tá najprv nové znenie privítala, neskôr však svoj názor zmenila.
Predseda parlamentu predtým odložil hlasovanie o Lisabonskej zmluve na neurčito. Opozícia už po tretí raz zabránila svojou neprítomnosťou v sále tomu, aby o nej parlament rozhodoval. Obštrukcie pri hlasovaní opoziční politici odôvodňujú svojimi výhradami k zneniu tlačového zákona i štýlu vládnutia kabinetu Roberta Fica. Po odchode opozície bolo v sále prítomných 80 koaličných poslancov.
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda je rád, že postoj opozície vytvoril priestor na zmenu zlého tlačového zákona. Spolu s lídrami KDH Pavlom Hrušovským a SMK Pálom Csákym vyjadril želanie, aby sa korigovali aj údajné črty diktatúry súčasnej vlády pri aplikácii moci. Opozícia podľa Dzurindových slov čoskoro vytvorí spoločnú skupinu, ktorá predloží spoločné pozmeňovacie návrhy k tlačovému zákonu.
Vydieranie opozície okolo Lisabonskej zmluvy nemôže mať podľa predsedu parlamentu víťaza, prehrať môžu len ľudia na Slovensku a všetci občania Európskej únie. "Dnes je to tlačový zákon, zajtra sa zle vyspia, bude to iný zákon, vždy nájdu dôvod, ako vydierať túto koalíciu," konštatoval Paška s tým, že opozícii nejde o tlačový zákon, ale o návrat do politickej hry, lebo nemá ľuďom čo ponúknuť. Predsedu Európskeho parlamentu Hansa-Gerta Pötteringa bude informovať, že ratifikačný proces Slovensko prerušilo do obdobia, kedy nezíska dostatočnú trojpätinovú väčšinu 90 poslancov NR SR.
Poslanci dnes do druhého čítania posunuli novely zákonov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, o kontrole v štátnej správe a o vnútrozemskej plavbe.
Prerokovali aj novelu zákona o sociálnej pomoci predloženú poslankyňou Monikou Gibalovou (KDH), hlasovať o nej budú v piatok 8. februára.
Popoludní sa konala tradičná štvrtková hodina otázok a na programe boli aj interpelácie členov vlády, ktoré sa pre neúčasť členov kabinetu museli na istý čas prerušiť.