KOMÁRNO. V Podunajskom múzeu v Komárne sa roky prášilo na glóbus nočnej oblohy, dnes ho chytajú opatrne v bielych rukavičkách. Len nedávno totiž zistili, že je štyristo rokov starý.
„Keď sme hľadali exponáty pre hvezdáreň, našli sme ho v depozite. Nepovšimnutý zostal tak dlho preto, že na historické glóbusy je málo odborníkov v Európe či vo svete,“ povedal riaditeľ Podunajského múzea Jozef Csütörtöky.
VIDEO: Hviezdny glóbus
Po pôvode hviezdneho glóbusu pátral riaditeľ najmä cez internet, no konzultoval aj so svetovými odborníkmi. Predpokladá, že sa do múzea dostal z hurbanovského observatória od Mikuláša KonkolyThegeho a predtým bol v rozličných kútoch Európy. Usudzuje tak preto, že Konkoly navštívil Viedeň a Prahu, kde majú rovnaké glóbusy. „Zistili sme, že komárňanský glóbus zhotovil v roku 1603 Willem Janszoon Blaeu, holandský kartograf, ktorý bol asistentom slávneho astronóma Tycha de Brahe.
„Blaeuov glóbus je jedinečný tým, že zobrazil hviezdne obrazce južnej pologule v podobe zvierat ako páva či tukana, ktoré prvý raz publikoval jeho krajan Peter Plancius v roku 1598. Dovtedy na glóbusoch zobrazovali iba severnú pologuľu a Blaeua potom kopírovali,“ dodal Csütörtöky.
Blaeu na ňom zobrazil okrem iného 51 hviezd i portrét Tycha de Brahe. Je na nej aj loď, na ktorej sa vydali bádatelia do Indie skúmať južnú oblohu.
V súčasnosti je najstarším glóbusom na Slovensku. Prvenstvo uchmatol zemepisnému glóbusu z roku 1713 v zámku Červený Kameň.
Podunajské múzeum, ktoré spravuje nitrianska župa, ho zreštauruje a potom vystaví. Verejnosť by ho mala vidieť už 17. mája na prezentácii počas Medzinárodného dňa múzeí.
Autor: Text, video: Jana Beňová

Beata
Balogová
