Bratislava 8. februára (TASR) - S narastajúcim počtom chrípkových ochorení najmä vo východoslovenskom regióne lekárnici odporúčajú verejnosti, aby vo zvýšenej miere dbala o svoje zdravie a nezanedbávala ani dôslednú prevenciu.
Ľudia by sa podľa možnosti nemali držiavať v prostredí, kde je vyšší počet chorých ľudí (napríklad čakárne u lekárov a v období chrípkovej epidémie akýkoľvek priestor s davom ľudí dopravné prostriedky, nákupné centrá, kultúrne podujatia).
Taktiež by mali zamedziť prieniku infekcie do organizmu. Jednoduché opatrenia, ako sú umývanie rúk, vetranie miestností, či nosenie ochranných rúšok pri starostlivosti o chorých, pomôžu aspoň čiastočne obmedziť vstup infekcie do tela.
V rámci prevencie treba posilniť imunitný systém. Opakované akútne a chronické ochorenia oslabujú schopnosť organizmu vyrovnať sa s infekciou. V takýchto prípadoch treba po porade s lekárom zvážiť posilnenie imunitného systému voči špecifickým pôvodcom ochorení. Na zvýšenie imunity voči baktériám sa podávajú upravené časti baktérií, ktoré samy nespôsobia infekciu, ale dokážu naučiť bunky imunitného systému včas rozpoznať nebezpečenstvo.
Na prevenciu chrípky sa odporúča očkovanie. Vakcína pozostáva z troch druhov chrípkových vírusov, ktoré vždy rok vopred vytypuje Svetová zdravotnícka organizácia na základe epidemiologických štúdií. Vzhľadom na častú mutáciu chrípkového vírusu je potrebné očkovanie každoročne opakovať. Účinná ochrana vakcíny nastupuje približne po 10 14 dňoch od očkovania.
Vakcína je vhodná pre pacientov s ochoreniami pľúc a dýchacích ciest, kardiovaskulárnymi chorobami, chronickými chorobami obličiek, cukrovkou a pre pacientov s imunodeficientnými stavmi. Takisto je vhodná pre ľudí nad 65 rokov, obzvlášť žijúcich v spoločenstvách penzióny, domovy dôchodcov, hospice.
Očkovanie sa neodporúča osobám alergickým na zložky lieku (vaječné bielkoviny, gentamycín) a osobám s akútnou infekciou alebo horúčkovitým ochorením. Po očkovaní sa prechodne na jeden až tri dni môže vyskytnúť únava, zvýšená teplota, potenie, bolesti svalov a kĺbov, začervenanie a bolesť v mieste vpichu.
Okrem liekov je na trhu viacero doplnkov výživy s klinicky preukázanou účinnosťou na posilnenie imunity - napríklad vitamín C, zinok, Echinacea, glukány z húb.
Ak zlyhali preventívne opatrenia, treba nasadiť adekvátnu liečbu. Pokiaľ lekár diagnostikuje bakteriálny zápal a predpíše antibiotiká, je dôležité užívať ich v stanovených intervaloch a dostatočný čas. V opačnom prípade hrozí premnoženie baktérií, u ktorých vznikla rezistencia na podaný liek, čo v konečnom dôsledku môže znamenať nutnosť použiť ďalšie, silnejšie antibiotikum.
Mnohé antibiotiká majú negatívny vplyv na bežnú črevnú mikroflóru, čo môže spôsobiť tráviace problémy. Vhodným doplnkom liečby antibiotikami sa preto javí podávanie probiotík a prebiotík (ľudovo laktobacilov).
Liečba vírusového prechladnutia a chrípky spočíva v tlmení symptómov podávaním liekov proti horúčke, na uvoľnenie zdurených slizníc a na zmiernenie kašľa. Vzhľadom na mechanizmus pôsobenia voľnopredajných liekov proti chrípke je vhodné poradiť sa o ich užívaní s lekárnikom.
TASR informovala Vladimíra Gromová zo Združenia za lepšie lekárne.