Banská Bystrica 8. februára (TASR) - Tohtoročná zima pretekárom na krňačkách, drevených saniach, nepraje. Nedostatok snehu spôsobil, že organizátori Slovenského pohára v krňačkových pretekoch už museli zrušiť preteky naplánované pri Heľpe a Ľubietovej i preteky, ktoré sa mali uskutočniť v sobotu v Pohronskej Polhore.
Z osemdielneho seriálu sa zatiaľ pretekalo iba na Donovaloch, aj to na trati takmer o polovicu kratšej, ako organizátori pôvodne uvažovali. Medzi mužmi tam zvíťazila dvojčlenná posádka Jozef Fajfer a Ján Majer zo Strelník v okrese Banská Bystrica a medzi ženami Jaroslava Drábová a Dana Selecká z banskobystrickej časti Jakub.
Naplánované sú ešte preteky na Jasienku pri Brezne, pri Beňuši, Pod Kráľovou hoľou nad Šumiacom a v Polomke na Horehroní. Ak však nenapadne sneh, aj tie sú ohrozené. Organizátori Slovenského pohára v krňačkových pretekoch už na svojej web stránke vtipne avizujú, že na krne si budú musieť pretekári namontovať kolieska...
Krňačky, krnohy, krnohe, krnaky, krnačky, krne... takto sa nazývajú nárečovo drevené sane v jednotlivých dedinách, kde sa na nich organizujú preteky. Názov zjednocuje krivé drevo, samorast-krnáč.
Na Slovensko ich doniesli drevorubači z rakúskeho Tirolska, ktorí sem prišli na pozvanie grófskej komory. Okrem drevorubačského náradia doniesli aj tieto sane, ktoré používali na zvážanie dreva. Na krnohách musel chlap stiahnuť kubický meter dreva, na čo musel mať poriadnu silu a zručnosť. Boli aj sánkami minulých detských generácií. V lete sa využívali na sťahovanie sena z ťažko dostupných terénov. Celé sú zhotovené z dreva, bez kovových súčastí.
V súčasnosti sa krnohy na dopravu materiálu používajú len ojedinele, zato sa však stali vhodným náradím folklórno-športových podujatí v rámci krnohových pretekov. Tento adrenalínový šport má najviac vyznávačov na Horehroní a v okolí Banskej Bystrica a Zvolena.