BRATISLAVA. O záchranu ohrozeného dropa fúzatého pred jeho vyhynutím sa snažia viaceré slovenské environmentálne organizácie. Zrealizovali projekt, ktorý podporila Európska únia. Štátna ochrana prírody SR, Ochrana dravcov na Slovensku, Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, Poľovné združenie Lehnice a obec Lehnice vytvorili partnerský tým, ktorého cieľom je nielen zabrániť vyhynutiu dropa na našom území, ale aj napomôcť jeho šíreniu do ďalších oblastí juhozápadného Slovenska. "Práve realizácia agroenvironmentálnej schémy a reálne platby poľnohospodárom za účelom vytvorenia vhodných podmienok pre dropa fúzatého môžu významnou mierou prispieť k naplneniu týchto cieľov projektu“ povedal Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.
Ochranu dropa fúzatého na Slovensku poskytuje program rozvoja vidieka Slovenska (PRV SR), ktorý schválila Európska komisia (EK) na obdobie 2007-2013. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Slovenskej ornitologickej spoločnosti SOS/BirdLife Slovensko, Marek Brinzík.
PRV SR schválila EK v novembri minulého roka. Prostredníctvom tohto programu sa realizuje Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka, ktorý predstavuje jeden z kľúčových finančných nástrojov súvisiaci s manažmentom území NATURA 2000, ako aj so zabezpečením vhodných podmienok pre existenciu ohrozených druhov živočíchov vrátane dropa fúzatého, uvádza sa v tlačovej správe.
Ako povedal Boris Maderič zo SOS/BirdLife Slovensko, jedným z dôvodov kritického stavu populácie dropa fúzatého na Slovensku je realizácia nevhodných poľnohospodárskych postupov v kľúčových lokalitách jeho výskytu. "Schválením PRV SR Európskou komisiou sa vytvorili možnosti pre našich poľnohospodárov, ktorí obhospodarujú poľnohospodársku pôdu v chránených vtáčích územiach". Títo môžu teraz podľa Maderiča čerpať finančné prostriedky v prípade, že sa v rámci takzvaných agroenvironmentálnych platieb zapoja do podopatrenia „Ochrana biotopov vybraných druhov vtákov“. Pre dropa fúzatého je uvedeným spôsobom možné predovšetkým na ornej pôde vytvoriť vhodné potravné a hniezdne biotopy, dodal Maderič.