Bratislava 9. februára (ČTK) - Česku by pomohla priama voľba prezidenta občanmi. Po dnešnej neúspešnej voľbe hlavy štátu v Česku sa na tom zhodli viacerí politológovia. Upozornili, že priama voľba by Čechom umožnila vyhnúť sa komplikovaným zákulisným jednaniam, nervozite a taktizovaniu, ktoré v českom parlamente sprevádzali dnešný súboj medzi prezidentom Václavom Klausom a jeho protikandidátom Janom Švejnarom.
"Možno táto skúsenosť ukáže, že lepšie to je nechať na občanov," povedal televízii TA3 politológ a bývalý ľavicový politik Peter Weiss. Po komplikovanej voľbe v parlamente podľa neho zostala "pachuť" a najmä podozrenia z obchodov medzi poslancami a kandidátmi.
Priama voľba by odstránila ťažkosti s voľbou prezidenta aj podľa ďalšieho politológa Rastislava Tótha. Myslí si, že by pomohla aj samotným českým politikom. "Ak to bude takto pokračovať, získajú vo verejnosti ešte horšie meno, pretože to, čo sa dialo, bolo často nedôstojné," povedal ČTK. Viaceré nedostatky má navyše podľa neho aj platný zákon o voľbe hlavy štátu a preto niektoré sporné momenty riešila až dohoda politických strán.
Klausovi v dnešnom treťom kole voľby uniklo znovuzvolenie na Pražský hrad o jeden hlas. Podporilo ho 139 poslancov a senátorov, za Švejnara hlasovalo 113 zákonodarcov. Voľba sa tak bude musieť zopakovať. Zástancovia Klausa a Švejnara sa navzájom obviňovali z hrubého nátlaku. Pri hlasovaní chýbali traja volitelia pre zdravotné problémy. Emócie rozvírila aj vulgárna textová správa, ktorú na svoj telefón dostala senátorka Jana Juřenčáková.
"Z hľadiska efektivity by bola priama voľba prínosom, pretože sa nemôže stať, že by prezident nebol zvolený," súhlasil aj šéf Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov. V Česku však podľa neho nie je priama voľba prezidenta tak potrebná, ako bola pre Slovensko v 90. rokoch, keď vtedajšia parlamentná väčšina nezvolila nástupcu prezidenta Michala Kováča a právomoci prešli na premiéra Vladimíra Mečiara. Situácia, v ktorej sa českí poslanci ocitli, bola podľa neho ojedinelá. Nezhody totiž panovali nielen vo vládnej koalícii, ale aj vo vnútri samotných strán.
Voľba hlavy štátu občanmi by podľa Weissa pomohla aj tradičnej autorite českého prezidenta, ktorá je podľa neho už teraz vyššia ako na Slovensku. "Tejto českej prezidentskej tradícii by vôbec nevadilo, keby tá autorita bola podporená ešte aj tým, že je to prezident volený priamo ľudom," poznamenal.
Spory, hádky o spôsob hlasovania a taktizovanie na spoločnom zasadnutí českej Poslaneckej snemovne a Senátu si dnes všimla aj slovenská tlač. Tá väčšinou ešte piatkový priebeh voľby hodnotila ako "frašku". "Po deviatich hodinách dohadovania sa politikov moderátor Českej televízie Václav Moravec zahlásil, že priamy prenos bude pokračovať na druhom programe, lebo na prvom bude večerníček. Ten bol o nezbedných chrobáčikoch. Jeho pozeranie by možno prospelo aj zákonodarcom. Aspoň by videli, ako sa správajú," poznamenal denník Pravda.
"Česi sú za nami o pár rokov. Ukázala to voľba českého prezidenta," napísal zas dnešný Nový čas. Sme voľbu komentovalo ako "frašku roka". "Prvý deň voľby českého prezidenta neboli stredobodom pozornosti Václav Klaus a Jan Švejnar. Pozornosť na seba strhli poslanci a senátori," uviedol denník.
grm fil