Bratislava 10. februára (TASR) - Politickým príbehom schvaľovania Lisabonskej zmluvy sa dnes v diskusnej relácii Na telo TV Markíza zaoberali lídri ĽS-HZDS Vladimír Mečiar a SMK Pál Csáky.
Mečiar ratifikáciu Lisabonskej zmluvy prirovnal k významnému hlasovaniu o budúcnosti Slovenska, ktoré v Národnej rade (NR) SR opozícia trikrát zablokovala. Ocenil určitý názorový posun v časti opozície, v ktorej jednoznačne proti zmluve je už len KDH. Na rozdiel od opozície si nemyslí, že by boli demokratické princípy na Slovensku ohrozené. Uviedol, že nie je možné ratifikáciu zmluvy spájať s hlasovaním o novom návrhu tlačového zákona, ktorý aj tak nebude prijatý v takej podobe, ako bol predložený. Koalícia bude rešpektovať odborné výhrady domácich i medzinárodných organizácií.
Ale koalícia nebude rešpektovať dáku vedúcu úlohu opozície v štáte. Ráta s tým, že opozícia môže robiť obštrukcie pri schvaľovaní akéhokoľvek zákona. No nemôže sa vystaviť stálemu opozičnému vydieraniu. Ak Lisabonská zmluva neprejde v NR SR, prídu k slovu občania, ktorí o jej osude rozhodnú v referende, uviedol Mečiar.
Csáky sa nedomnieva, že by prijatie Lisabonskej zmluvy na Slovensku bolo ohrozené, avšak konečné rozhodovanie v referende môže byť nevyspytateľné. Na Slovensku sú však ohrozené demokratické princípy. Lisabonská zmluva garantuje aj slobodu prejavu, ktorú nový návrh tlačového zákona chce potlačiť. Nie je možné, aby parlamentná opozícia jeden deň podporila zmluvu zabezpečujúcu európske demokratické princípy, a na druhý deň sa prizerala, ako sa schvaľuje nedemokratický tlačový zákon. Na schválenie zmluvy chýba koalícii v NR SR päť hlasov. Riešenie má koalícia vo svojich rukách. Opozícia nie sú žiadni vydierači. Ide jej o formu demokracie. Víta rozhodnutie, že hlasovanie o zmluve už nebude viazané na konkrétny termín. Je pozitívne, že o ratifikácii zmluvy sa už medzi koalíciou a opozíciou začalo rokovať, uviedol Csáky.
V závere relácie sa obaja predstavitelia vyjadrili aj k privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Mečiar tvrdil, že privatizácia SPP poškodila záujmy SR. Boli porušené zákony. Sú za ňu zodpovedné konkrétne osoby. Preto bolo potrebné, aby k tejto otázke zaujala stanovisko NR SR. Zverejnením privatizačných zmlúv, ktoré uzavrel štát, sa veľa nevyrieši, lebo stále zostane utajená väčšina akcionárskych zmlúv a ďalších zmluvných dodatkov.
Csáky si však nemyslí, že by koalícii išlo o samotnú privatizáciu SPP, ale skôr o pomstu premiéra za to, že opozícia dala návrh na jeho odvolanie. Koalícii spochybňovaním privatizačnej zmluvy ide o politické záujmy.