Bratislava 11. februára (TASR) - Odhaduje sa, že na území Slovenska sa nachádza asi 800 až 1000 jedincov medveďa hnedého. Nakoľko sa údaje o jeho početnosti rozchádzajú, čo prekáža aj pri určovaní manažmentu pre tento druh, zrealizuje Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR projekt na zmapovanie jeho výskytu. Presnejší obraz o výskyte medveďa by malo podať skúmanie jeho trusu.
Ako dnes objasnil, riaditeľ ŠOP SR Ján Mizerák, z povrchu trusu sa dajú získať epitelové bunky, ktoré sa následne použijú na analýzu DNA. Tá by mala podať jasný obraz o pohlaví jedinca a o celkovej početnosti druhu. V prípade dobrého vyškolenia zberača bude podľa Mizeráka možné na základe priemeru exkrementu určiť aj vek medveďa. Na sledovanie našej najväčšej šelmy poslúži aj čipovanie či sledovanie v terénne. Projekt by mal trvať štyri roky.
"Stále sú dohady o tom, koľko je medveďov na Slovensku. Jedni hovoria veľa, druhí málo," povedal hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Peter Višváder. Vysvetlil, že pokiaľ rezort nezíska informácie z projektu, nepovolí žiadne iné ako doteraz používané spôsoby regulácie počtu medveďa. "Jarný odstrel tohto roku nebude," konštatoval Mizerák.
Odstrel tohto celoročne chráneného druhu, ktorého spoločenská hodnota je 80.000 korún, je možný iba na základe výnimky MŽP SR a Ministerstva pôdohospodárstva SR. Na Slovensku sa realizuje iba na jeseň, nakoľko by počas jarného obdobia mohli prísť medvieďatá o matky.
Podľa Valerie Salvatori z Inštitútu aplikovanej ekológie v Ríme je dôležité, aby krajiny pri určovaní manažmentu druhov ako je medveď vzájomne spolupracovali. Informovala, že Iniciatíva pre veľké šelmy v Európe v súčasnosti pripravuje projekt pre Európsku komisiu, ktorý by mal takúto spoluprácu upraviť. Slovenskí odborníci majú možnosť pripravovaný materiál pripomienkovať do konca marca.
ala ed