Slovenský pozemkový fond (SPF) by mal zverejňovať zmluvy, na základe ktorých vydal reštituované pozemky. Počíta s tým novela zákona o pozemkových úpravách od poslancov Národnej rady SR za SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej a Pavla Freša, o ktorej rokuje parlament. SPF by mal ďalej povinne zverejňovať aj nájomné zmluvy, podľa ktorých prenajíma pôdu, ktorú spravuje. Podľa Žitňanskej ich k návrhu viedla situácia, ktorá dlhodobo panuje na pozemkovom fonde.
SPF je podľa poslancov za SDKÚ-DS náchylný na klientelizmus. Žitňanská tvrdí, že korupcii a klientelizmu môže zabrániť práve verejná kontrola. Navrhovatelia chcú, aby zmluvy, ktoré boli uzatvorené za pôsobnosti tejto vlády, boli zverejnené do mesiaca, ostatné zmluvy, ktoré počas celej svojej existencie SPF uzatvoril, boli zverejnené do pol roka od nadobudnutia účinnosti tohto zákona.
Poslankyne Smeru nie sú proti zverejneniu zmlúv SPF
Poslankyne Národnej rady SR za Smer-SD Jana Laššáková a Magda Košútová nemajú problém podporiť návrh poslancov SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej a Pavla Freša. Laššáková však dodáva, že takéto snaha je neúprimná. V tejto súvislosti Žitňanskej a Frešovi pripomenula, že to boli práve opoziční poslanci, ktorí v októbri opustili rokovaciu sálu a znemožnili schválenie pozmeňovacieho návrhu, ktorý zverejnenie zmlúv SPF predpokladal.
Frešo si slová poslankýň Smeru-SD vysvetľuje ako podporu pre svoj návrh. Poďakoval sa im za to a požiadal ich, aby do 11.00 h, kedy sa o novele zákona o pozemkových úpravách bude hlasovať, presvedčili aj ďalších svojich kolegov. Podľa nového znenia zákona by mal SPF zverejniť všetky reštitučné zmluvy. Okrem toho návrh novely predpisuje aj zverejnenie nájomných zmlúv, ktoré SPF uzatvára.
Budú hovoriť aj o imunite
Poslanci by sa mali zaoberať aj návrhom na zrušenie priestupkovej imunity, ktorý pripravil predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru-SD. Na jeho schválenie treba minimálne 90 hlasov, koalícia má v parlamente 85 hlasov. Podpora tohto návrhu v koalícii nie je dohodnutá. Už v minulosti ĽS-HZDS i SNS povedali, že nebudú hlasovať za tento návrh. Naopak, opozícia je pripravená ho podporiť, proti sú len niektorí kresťanskí demokrati okolo Vladimíra Palka. Ak by tento návrh prešiel v parlamente vďaka hlasom poslancov zo Smeru-SD a opozície, išlo by o prvý návrh od nástupu vlády Roberta Fica, ktorý by bol schválený v parlamente vďaka opozícii proti vôli ostatných dvoch koaličných partnerov.