Návrh na zrušenie priestupkovej imunity, ktorý pripravil predseda parlamentu Pavol Paška zo Smeru-SD, sa musí dopracovať. Poslanci totiž schválili procedurálny návrh predsedu poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja.
Za dopracovanie návrhu hlasovalo 73 poslancov, medzi nimi boli poslanci zo všetkých troch koaličných strán. Ako jediný z koalície bol proti šéf parlamentu.
Parlament sa mal zaoberať návrhom Pavla Pašku ešte na decembrovej schôdzi minulý rok. Napokon si koalícia presadila, že sa návrh presunul na ďalšiu schôdzu. Na schválenie tohto návrhu treba ústavnú väčšinu poslancov, teda minimálne 90 hlasov, koalícia má v parlamente 85 hlasov. Už v minulosti ĽS-HZDS i SNS povedali, že nebudú hlasovať za tento návrh. Naopak, opozícia hovorila, že je odhodlaná návrh podporiť, proti boli len niektorí kresťanskí demokrati okolo Vladimíra Palka.
VIDEO: Paška s imunitou vyhorel
VIDEO: Miroslav Kern
„Neviem o tom,“ odpovedal poslanec za SNS Rafael Rafaj na otázku, či sa koalícia dohodla, že Paškov návrh vráti na dopracovanie. Priechodnosť nového Paškovho návrhu, ktorý by rušil celú poslaneckú imunitu, sa zrejme nezlepší. „Postoj SNS bude v marci taký istý ako vo februári. Môže to pohnúť aj názormi značnej časti opozície,“ vyhlásil Rafaj. Podľa neho výsledok hlasovania nemôže spôsobiť problém medzi koaličnými stranami.
Predseda poslaneckého klubu za SDKÚ-DS Stanislav Janiš si myslí, že pri hlasovaní o Paškovom návrhu sa prejavila falošnosť vládneho Smeru-SD, ktorý v rozprave chcel zrušiť priestupkovú imunitu, ale nakoniec hlasoval opačne. Poslanec za SMK Gyula Bárdos označil hlasovanie za cirkus. „Nepoznám národnú radu, kde predseda parlamentu z najsilnejšej, dominantnej strany podá návrh a jednoducho takýto podraz urobia jeho vlastní poslanci. Čo sa stalo, je hanebné,“ povedal pre agentúru SITA Bárdos.
SNS a HZDS proti
Poslanec za SNS Rafael Rafaj žiadal, aby sa dopracoval návrh na zrušenie priestupkovej imunity. Myslí si, že predseda parlamentu Pavol Paška navrhol zrušiť priestupkovú imunitu, aby uspokojil masy a vyhovel kritike médií. Podľa neho imunitu však nemožno devalvovať podľa nálady verejnosti a médií. Dnešné fungovanie poslaneckej imunity podľa Rafaja neobmedzuje práva občanov. „Imunita nie je imúnna voči zneužitiu,“ dodal v pléne Rafaj s tým, že imunitu možno obmedziť, ak ju niektorý poslanec zneužije, nie je potrebné ju zrušiť ústavným zákonom. Paškov návrh podľa Rafaja robí „z poslancov akýchsi gastarbeitrov parlamentu“.
Paška tvrdí, že návrh predložil, aby zrovnoprávnil poslancov s ostatnými občanmi. Podľa neho návrh prispeje k zabráneniu zneužitia moci. Šéf parlamentu v pléne povedal, že pre poslancov znamená hlasovanie o zrušení priestupkovej imunity Sofiinu voľbu. Priznal, že téma imunity vyvoláva „názorové turbulencie“ v parlamente. Podľa neho priestupkovú imunitu treba zrušiť aj preto, že býva terčom korupcie a zneužiteľnosti.
Poslanec za KDH Daniel Lipšic odmietol, že by išlo o Sofiinu voľbu. Kritizoval Paškov pôvodný návrh, ktorým sa mala zaviesť možnosť trestne stíhať poslanca za výroky v parlamente. „Takéto názory sú mylné,“ vyhlásil v pléne Lipšic. Domnieva sa, že poslanci musia byť chránení imunitou v prípade výrokov, ktoré vyslovia na pôde parlamentu. Lipšic však súhlasí s tým, že imunita by sa mala zrušiť na priestupky. K Paškovmu návrhu plánuje predložiť pozmeňujúci návrh, aby sa imunita zrušila nielen na priestupky, ale aj na trestné činy. Paškovi vyčítal, že vždy bol za rozšírenie poslaneckej imunity. „Je to postoj úplne opačný, ako prezentujete dnes,“ povedal šéfovi parlamentu Lipšic.
VIDEO: Paška podľa Lipšica nemyslí zrušenie imunity úprimne
VIDEO: Eugen Korda
Lipšic si myslí, že Paškov návrh by nemal okrem novely súčasnej ústavy, novelizovať aj zákon o poslancoch spred novembra 1989. Podľa neho by tak platilo, že možno odvolať zvoleného poslanca či poslanci by museli vysvetľovať ľuďom základné otázky politiky socialistického štátu.
Parlament sa mal zaoberať návrhom Pavla Pašku zo Smeru-SD na decembrovej schôdzi minulý rok. Napokon koalícia si presadila, že sa návrh presunul na ďalšiu schôdzu. Na schválenie tohto návrhu treba ústavnú väčšinu poslancov, teda minimálne 90 hlasov, koalícia má v parlamente 85 hlasov. Podpora tohto návrhu v koalícii nie je dohodnutá. Už v minulosti ĽS-HZDS i SNS povedali, že nebudú hlasovať za tento návrh. Naopak, opozícia je pripravená ho podporiť, proti sú len niektorí kresťanskí demokrati okolo Vladimíra Palka. Ak by tento návrh prešiel v parlamente vďaka hlasom poslancov zo Smeru a opozície, išlo by o prvý návrh od nástupu vlády Roberta Fica, ktorý by bol schválený v parlamente vďaka opozícii proti vôli ostatných dvoch koaličných strán.
VIDEO: Paška: Čím viac kamier, tým viac analýz mojich postojov
VIDEO: Eugen Korda
Z obmedzenia imunity môže byť podľa Mečiara koaličný problém
Spoločné hlasovanie poslancov Smer-SD s opozíciou vo veci zrušenia priestupkovej imunity poslancov v druhom čítaní by podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara mohlo spôsobiť problémy v koalícii.
Mečiar dnes na pôde parlamentu zároveň zdôraznil, že koalícia si nedá vnútiť hru na viazanie Lisabonskej zmluvy so znením tlačového zákona". Ako uviedol, text zákona sa v druhom čítaní zmení aj z iniciatívy koaličných poslancov. Dodal, že hra na ohrozenie demokracie na Slovensku je hra falošná".