Materiál má slúžiť ako východiskový podklad pre ďalšie rokovanie komisií s cieľom efektívne a hospodárne nakladať s majetkom MČ. Majetok je v návrhu rozdelený na taký, ktorý Staré Mesto potrebuje a chce si ho nechať a taký, ktorý predá. Podľa predkladateľa návrhu, staromestského vicestarostu Petra Tatára pomôže tento návrh, aby mestská časť nakladala so svojím majetkom transparentne a protikorupčne. Transparentnosť podľa neho spočíva v tom, že ak bude chcieť MČ prenajímať alebo predať majetok, rozhodnú o tom poslanci.
Poslanec Marián Procházka ocenil, že sa zjednoduší inventarizácia majetku, ktorý má v správe Staré Mesto. Zároveň však upozornil, že cenová mapa za nehnuteľnosti je stará a treba ju aktualizovať. Poslanec Sven Šovčík upozornil, že materiál nie je úplný. „V materiáli chýba majetok, ktorý vlastní Staré Mesto v iných častiach, napríklad v Novom Meste,“ konštatoval. Starosta Andrej Petrek uznal, že materiál treba ešte dopracovať.
Staré Mesto by si malo ponechať niektoré objekty, ako sú školy, materské školy, domovy dôchodcov, či Miestne kultúrne centrum, niektoré nebytové priestory, ako sú knižnice, kancelárie a sklady. V správe MČ by mali ostať aj verejné priestranstvá, zeleň, parky, detské ihriská, verejné toalety a verejné komunikácie. "Ostatné prebytočné veci by sa mali predať," povedal pre agentúru SITA Tatár. Podľa neho rozhodovali približne o 2 000 nehnuteľnostiach, pričom ich rozdelili na tie, ktoré slúžia len verejnosti a také, ktoré jej neslúžia. "Z tých, čo neslúžia verejnosti, chceme stavby prenajímať a len výnimočne predávať, aby sme mali do bežného rozpočtu príjem z nájomného. Pozemky chceme prevažne predávať, pretože sú to väčšinou malé kúsky," konštatoval. Také sú rôzne kúsky chodníkov, kúty záhrad, či schody, čo robí podľa Tatára MČ problémy so správou a MČ z toho nemá žiaden alebo len malý príjem z prenájmu.
Očakávaný ročný príjem by mohol byť podľa Tatára 20 až 100 miliónov korún. Za prenájom v minulom roku získalo Staré Mesto vyše 40 miliónov korún, v tomto roku by tento príjem chceli zvýšiť. "To sú ceny už 15 rokov staré, dnes by sme za rovnaký prenájom mohli získať aj päťnásobok," zdôvodnil. Aj preto navrhuje, aby nájomníkom zvýšili ceny, čím ich "donútia" k odkúpeniu pozemku. Ak nájomníci nebudú súhlasiť, Tatár nevylúčil, že by niektorým z nich vypovedali zmluvu.
Peniaze, ktoré získa MČ za prenájom, použije Staré Mesto podľa Tatára na prevádzku škôl a sociálnych zariadení, na komunikácie, čistenie, údržbu. "Keďže naše budovy, školy a sociálne zariadenia sú staré, chceme tieto peniaze použiť aj na ich rekonštrukciu, ale tiež na verejné priestranstvá či opravu dlažby v historickom centre mesta," doplnil. Peniaze, ktoré získa MČ za predaj, chcú investovať najmä do sociálnej oblasti.