Komárno 12. februára (TASR) Unikátny glóbus nočnej oblohy celestiálny glóbus, ktorý zhotovil v roku 1603 holandský kartograf Willem Janszoon Blaeu a ktorý objavili nedávno v depozitári komárňanského Podunajského múzea, sa chystajú zreštaurovať. Povedal to dnes pre TASR riaditeľ Podunajského múzea Jozef Csütörtöky.
Podľa jeho slov predpokladajú, že sa do komárňanského múzea dostal tento mimoriadne vzácny, vyše 400-ročný predmet z hurbanovského observatória od Mikuláša Konkoly Thegeho. "Od novembra máme vlastnú reštaurátorku, ktorá v rámci svojej diplomovej práce reštaurovala doposiaľ najstarší glóbus na Slovensku, ktorým bol celestiálny globus z roku 1712 a je uložený v múzeu na Červenom Kameni," povedal riaditeľ, podľa ktorého je však veľmi ťažko odhadnúť, koľko potrvá proces zreštaurovania.
"Je to určite viacmesačná práca. Ale my už s našou reštaurátorkou predbežne pripravujeme nový prístup a novú technológiu reštaurovania. Pod tým pojmom mám konkrétne na mysli, že chceli by sme využiť aj možnosti nielen súčasnej modernej digitálnej techniky, ale zapojiť do procesu reštaurovania aj počítačovú techniku. Kombináciou týchto dvoch techník určite sa nám podarí taký technologický postup, ktorý bude novým postupom v reštaurovaní starých historických glóbusov," konštatoval Csütörtöky.
Samozrejme, staré reštaurátorské postupy budú pritom zachované. V blízkej budúcnosti začnú konzultáciu v Celoštátnej Széchényiho knižnici v Maďarsku, lebo ako povedal - táto knižnica práve v týchto týždňoch dokončuje reštaurovanie podobného celestiálneho glóbusu. Pochádza z rovnakej holandskej dielne Willema Janszoona Blaeua, ale je mladší - z roku 1630.
"Potom máme dohodnuté konzultácie v Národnom technickom múzeu v Prahe, chystáme sa do viedenského Múzea glóbusov Národnej knižnice Rakúska, kde majú veľké skúsenosti s reštaurovaním glóbusov, a aj do poľského Krakova, kde sú na univerzite vynikajúci reštaurátori papiera, a prevažná časť glóbusu je z papiera," poznamenal.
Blaeuov glóbus je podľa slov riaditeľa vzácny tým, že zobrazil hviezdne obrazce južnej pologule v podobe zvierat ako páva či tukana, ktoré prvý raz publikoval jeho krajan Peter Plancius v roku 1598. Dovtedy na glóbusoch zobrazovali iba severnú pologuľu a Blaeua potom kopírovali.
Blaeu na ňom zobrazil 48 hviezdnych obrazcov podľa starovekého hvezdára Klaudia Ptolemaia, 4 obrazce, ktoré nie sú podľa Ptolemaia, ďalej 51 hviezd a 10 skupín hviezd, 12 nových hviezdnych obrazcov južnej pologule, ale i portrét Tycha de Brahe slávneho astronóma, ktorému asistoval. Na glóbuse sa nachádza aj loď, na ktorej sa vydali bádatelia do Indie skúmať južnú oblohu. V súčasnosti je najstarším glóbusom na Slovensku.
Podunajské múzeum, ktoré je pod správou Nitrianskeho samosprávneho kraja, glóbus mieni vystaviť. V budove múzea ho verejnosť uvidí 17. mája na prezentácii počas Medzinárodného dňa múzeí.